Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamuk'un çevirmeni 'in yeni başkanı

İngiliz ’in başkanlığına, kitaplarının çevirmeni olarak da tanınan gazeteci, yazar ve akademisyen getirildi.

Giriş Tarihi: 13.3.2014 14:39
Yazarlar örgütü PEN'in İngiltere şube başkanlığına tanıdık bir isim seçildi: Maureen Freely. Eğitimini Türkiye'de alan ABD doğumlu yazar, Orhan Pamuk'un beş romanıyla son olarak Fethiye Çetin'in Anneannem adlı anı-kitabını İngilizceye çevirdi. Freely, Gezi protestolarına verdiği destekle de tanınıyor.

Warwick Üniversitesi'nde İngilizce ve Karşılaştırmalı Edebiyat Çalışmaları bölümünde profesör olan Maureen Freely'nin romanları ve kurmaca dışı çalışmaları mevcut. Kaleme aldığı Sailing through Byzantium kitabı TLS ve Sunday Times tarafından 2014'ün en önemli kitapları arasında gösterildi.

Özellikle Türkiye'deki ifade özgürlüğü konusunda çalışmalar yapan Freely, pek çok davayı izledi, tehdit altındaki yazarlara dikkat çekti. Son olarak geçen ay İngiliz PEN'in Londra'da Arcola Theatre'da düzenlediği, Gezi protestoları ve ifade özgürlüğüne indirilen darbeyi konu alan bir panelde konuşmacı oldu.

Maureen Freely, İngiliz PEN'e başkanlığı hakkında ise şunları söyledi: "İngiliz PEN'in başkanı seçilmek benim için büyük onur. PEN'in çalışmalarını desteklemek için elimden gelenin en iyisini yapacağım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamuk'un çevirmeni PEN'in yeni başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN