Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oscarlı oyuncudan TBMM'ye mektup

Kaş'taki 4 yunus, Amerikalı aktörü harekete geçirdi.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 14:18 Güncelleme Tarihi: 19.6.2014 14:18 ABONE OL
Kaş Yunus Parkı'ndaki 4 tutsak yunusun özgürlüğüne kavuşması için 2012'de Yunuslara Özgürlük Platformu ile birlikte uluslararası imza kampanyası başlatan Richard O'Barry, bu kez TBMM'ye seslendi.

Hayatını yunusların özgürlüğüne adayan ve 2010 yılında Koy (The Cove) isimli belgeselle Oscar kazanan aktivist Richard O'Barry, TBMM Çevre Komisyonu gündeminde bulunan Hayvanları Koruma Kanunu'nun değiştirilmesine dair kanun tasarısı metninden yunus parkları ve hayvanlı sirklerin yasaklanmasına dair maddenin son anda çıkarılması üzerine, komisyon üyelerine bir mektup gönderdi.

Uzun yıllardır Amerika'dan Filipinler'e kadar sayısız ülkede devlet başkanları, bakanlık temsilcileri ve STK'lar ile kişisel bilgi ve tecrübelerini paylaşan O'Barry, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Erol Kaya başta olmak üzere 26 üyenin tamamına gönderdiği mektupta, 19 Haziran'daki 5199 sayılı kanun tasarısı ile ilgili toplantıya ve sonraki süreçte gerçekleşecek Genel Kurul görüşmelerine atıfta bulunarak, "Tüm samimiyetimle inanıyorum ki, Çevre Komisyonu ve TBMM üyeleri ellerindeki bu fırsatı yunus parkları ve hayvanlı sirkleri yasaklamak için kullanacak ve tüm dünyaya bu konuda olumlu bir örnek teşkil edecekler" dedi."Esaret iyi bir fikir değil"

Yunus parkları ve hayvanlı sirklerin kapatılmasının hayvan hakları açısından Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirten O'Barry sözlerini şöyle sürdürdü: "Sizlerin de çok iyi bildiği üzere, tüm dünyada olduğu gibi sizin ülkenizde de yunusların ve hayvanların, yunus gösterisi ve terapisi (DAT) adı altında esir tutularak gerçekte turist çekmek için kullanılmalarına karşı çok ciddi tepkiler var. Deniz memelilerinin ticari amaçlar doğrultusunda, bilimsel olmayan gerekçelerle reklam malzemesi olarak kullanılması yalnızca insanlık dışı değil, aynı zamanda insanlar için de oldukça risklidir. Özellikle DAT konusunda açık bir yanlış yönlendirme vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu esaret endüstrisi için çalıştım ve geçmişte çok popüler olan Flipper dizisi için yunus eğitmenliği bile yaptım. Yunuslarla birlikte yüzme ve DAT gibi programlar sırasında neler yaşandığını ilk elden tecrübe ettiğim için biliyorum: Size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki esaret iyi bir fikir değil. Ne yunuslar, ne denizaslanları, beyaz balinalar, foklar vb. için..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oscarlı oyuncudan TBMM'ye mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN