Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ferhat ile Şirin'e külünk rötuşu

Amasya'da Elma Dağı zirvesine Ferhat ile Şirin'in heykeli dikildi. Ferhat'ın elindeki külüngü Şirin'in kafasına vuruyormuş gibi gösteren heykele tepki geldi. Külüngün yönü değiştirildi

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Amasya'da efsane âşıklar Ferhat ile Şirin'in heykellerine külünk (taşçı kazması) ayarı geldi. Ferhat'ın Şirin için su getirmek amacıyla deldiğine inanılan Elma Dağı'nın zirvesine, belediye tarafından efsane âşıkların beşer metre yüksekliğinde heykelleri yaptırılmıştı. Bir süre önce kaidelerine yerleştirilen heykeller, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Genel olarak beğenilse de heykellerdeki bir detay, tepkileri beraberinde getirdi: Ferhat'ın elindeki külünkten rahatsız olan vatandaşlar belediyeye şikâyet yağdırdı. Tepkileri değerlendiren belediye, heykelde düzenleme yaptırdı. Belediye Başkanı Cafer Özdemir, heykeller hakkında çoğu olumlu olsa da bazı olumsuz tepkiler de aldıklarını belirterek, "Bunlardan birisi Ferhat'ın dağları deldiği ve elinde tuttuğu külünk oldu. Hikâyede Şirin, Ferhat'ın öldüğünü öğrenince kendini dağdan aşağı atıyor. Biz de heykelde bunu canlandırmak istedik. Fakat, Ferhat arkada kaldı. Elindeki külüngü de sanki Şirin'in başına vuruyormuş gibi bir görüntü ortaya çıktı. Vatandaşlar bundan rahatsız olunca biz de külüngün yönünü değiştirerek, aşağı doğru çevirdik. Heykeller şimdi kusursuz oldu" diye konuştu.

ARTIK VURMUYOR TERS TUTUYOR

Heykelde, Ferhat'ın öldüğünü öğrenen Şirin'in kendini dağdan aşağı atması canlandırıldı. Ancak Ferhat elindeki külüngü Şirin'in başına vuruyormuş gibi bir görüntü ortaya çıktı. Bu yüzden külünk aşağı doğru çevrildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferhat ile Şirin'e külünk rötuşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN