Türkiye'nin en iyi haber sitesi

oldu. Wassily Kandinsky neden doodle oldu?

Dünyanın en büyük arama motoru Rus ve sanat 'in doğum gününe özel olarak bir hazırladı. Peki Wassily Kandinskiy neden Doodle yapıldı? İşte cevabı...

Giriş Tarihi: 16.12.2014 00:04 Güncelleme Tarihi: 16.12.2014 02:01
Wassily Kandinsky doodle oldu. Wassily Kandinsky neden doodle oldu?

Google, doodle serisine bir yenisini daha ekledi. Dev arama motoru Google ana sayfasına bu kez Rus ve sanat Wassily Kandinsky'i taşıdı ve 148. doğum gününe özel olarak bir doodle hazırladı.

WASSİLY KANDİNSKY KİMDİR?

Wassily Kandinsky1866'da Moskova'da doğdu. 1886 yılında Moskova Üniversitesi'nde hukuk ve ekonomi okumaya başladı. Üç yıl sonra Vologda'ya düzenlenen etnografik bir geziye katıldı, ardından Rus Halk Sanatı üzerine bir makale yazdı. Bu deneyimin Kandinsky'yi ne kadar etkilediği, Song of Volga , Couple Riding, Colorful Life adlı ilk dönem resimlerinde rahatlıkla fark edilir. Bu resimler, kompozisyon koyu üzerine açık ve ışıklı formlar ile kurgulanmıştır. St. Petersburg ve 'e seyahat eden Kandinsky, 1896 senesinde hukuk alanında ki kariyerini terk edip ressam olmaya karar verdi.

Wassily Kandinsky iyi Almanca bildiği için ve eski Rus milliyetçilerinin çoğunlukla yaşadığı 'e taşındı. 1900 ve 1908 yılları arasında Moskova Sanatçılar Birliği beraberinde sergiler düzenledi. Diğer yandan Münih sanat ortamına girdi ve sergilerde ismi görünmeye başladı. Yerel sanat okullarında çalışmalar yaptıktan sonra Phalanx sanatçılar grubunu kurdu. Her yönden yetenekli bir sanatçıydı ve öncelerinde öğrencisi olduğu Phalanx grubunun daha sonra öğretmeni oldu. Fransız filozof Charles Fourier 'nin (1772–1837), yarattığı ütopik toplumu için kullandığı bir kavram olan Phalanx kelimesi, 1901 yılında Kandinski ve arkadaşları tarafından, sanatçıların sergi açabilme olanaklarını genişletmeyi amaçlayan sanatçı grubuna verilmiş bir isim olarak sanat tarihindeki yerini aldı. Oluşum, 1904 senesine kadar Münih sanat ortamında aktif olarak rol oynamıştır.1900 ve 1908 seneleri arasında sergiler düzenledi. Münih'te sanat ortamına girdi ve Wassily Kandinskiy'in sergilerde ismi görünmeye başladı. Ardından Phalanx sanatçılar grubunu kurdu.

Wassily Kandinsky her yönden yetenekliydi ve öncelerinde öğrencisi olduğu Phalanx'ın öğretmeni oldu. Bu dönemlerde Gabriele Münterile tanıştı. Gabriele Münter, o dönemde devlet okullarına kadınların alınmadığı için erkek ve kadınlara eşit davranılan Phalanx okuluna katılmıştı. Kandinskiy ile bu sayede Phalanx'da tanıştı ve onun öğrencisi oldu. Bu birliktelik zamanla aşka döndü.

1904'te Wassily Kandinskiy ile Gabriele Münter 4 yıl süren olan Venedik, Tunus, Hollanda, Fransa ve gezilerine başladı. Bu gezilerde Wassily Kandinskiy ile Gabriele Münter sanat yaklaşımları konusunda araştırmalar yaptı.

Wassily Kandinskiy 1909'da ünlü emprovizasyonlarına başladı. 1911'de Wassily Kandinskiy ile Gabriele MünterMünih'deki sanatçılar derneğini ile bağlantılarını keserek Der Blaue Reiter akımını oluşturdu. Kısa sürede bu grup Wassily Kandinskiy önderliğinde Matisse, Picasso, Delauney ve Klee gibi zamanın önemli yaratıcılarını etrafında topladı.

Wassily Kandinskiy 1912'de Sanatta Zihinsellik Üzerine adlı kitabını yayınladı. Wassily Kandinskiy için sanat, manevi değerlerin betimlenmesi idi. sanat dalı dışsal yapısı itibariyle birbirinden ayrılsa da buluştukları ortak nokta, insan ruhunu arıtıp, harekete geçirebilecek iç amaç için çaba vermeleridir.

1914'de savaş başladığında Wassily Kandinskiy Rusya'ya geri döndü ve ardından ile hayatını birleştiedi. 'de kalmayı tercih etti.

1920'de Wassily Kandinskiy;süprematizm, 'in (1885-1953) 'Malzemelerin Kültürü', konstrüktivizm ve kendi teorilerini içeren pedagojik bir program hazırlamak için Sanatsal Kültür Enstitüsü adlı kurum tarafından görevlendirildi.

1921'de Wassily Kandinskiy,Rusya Estetik Akademisi'nde aktif olarak görev aldı. Bir sene sonra Almanya'ya gitti ve Nazilerin 1933 yılında kapatacağı Bauhaus Okulu'nda eğitmen olarak görev yaptı.

1924'te Feininger,Jawlensky ve ile birlikte Blaue Vier'i kurdular. 1933'de Hitler kapatana kadar 'da hocalığa devam etti.

1933'de Paris'e yerleşti. 1939'da Fransız vatandaşlığına geçti. Fransa'da pek çok önemli eser yaptı. Kandinskiy 1944'de Paris'de haya gözlerini yumdu.

İşte o :

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Wassily Kandinsky doodle oldu. Wassily Kandinsky neden doodle oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN