Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış için şarkı söylüyorlar

Farklı ülkelerden 5 kişinin kurduğu "Yabancı Değiliz" müzik grubu, yaklaşık 10 yıldır söyledikleri Türkçe ve İngilizce şarkılarla hem kültürel entegrasyonun farklı bir tonunu sergiliyor hem de milletlerarası barışa katkı sunmaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 12:05
Barış için şarkı söylüyorlar
Farklı ülkelerden 5 kişinin kurduğu "Yabancı Değiliz" müzik grubu, yaklaşık 10 yıldır söyledikleri Türkçe ve İngilizce şarkılarla hem kültürel entegrasyonun farklı bir tonunu sergiliyor hem de milletlerarası barışa katkı sunmaya çalışıyor.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinliklerle bu yıl Türkiye'de ikinci kez kutlandı. Her şeylerini geride bırakıp farklı ülkelere gitmek zorunda kalan göçmenlerin ilginç yaşam hikayeleri var. Bu hikayelerden biri de üç farklı ülkeden müzisyenin oluşturduğu "Yabancı Değiliz" müzik grubuna ait.

Farklı zamanlarda Türkiye'ye gelen Amerikalı Chris Jason, William James, Erik Martin, Danimarkalı James ve İngiliz Sam David, tanıştıktan sonra dünya barışına katkı sunmak ve bulundukları ülkede "yabancı" olmadıklarını göstermek için müzik grubu kurmaya karar verdi. Türk dostlarının da teşvikiyle 2005'te "Yabancı Değiliz" müzik grubunu kuran ve farklı mekanlarda şarkılar söyleyen beşli, şimdi ise Taksim'de bir gece kulübünde hünerlerini sergiliyor.

Türkçe ve İngilizce şarkıları müzikseverler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle dinlenilen grup, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünden yola çıkarak besteledikleri "Bu hayalden vazgeçme" isimli şarkıyla hem barış mesajları veriyor hem de alkış alıyor.

"Kendimizi yabancı hissetmiyoruz"

Grup üyelerinden Chris Jason, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yabancı olarak görüldüklerini ancak kendilerini yabancı olarak hissetmediklerini söyledi.

Şarkıları sayesinde geniş çevre edindiklerini anlatan Jason, "Türk halkının sevdiği müzikleri iyi biliyoruz ve ona göre çalıyoruz. İngilizce şarkılar da söylediğimiz oldu ancak artık şarkılarımızı Türkçe söylüyoruz. Bizim için çok güzel bir deneyim oldu. İlk başlarda biraz zorlandık ama artık profesyonel olduk diyebilirim. Bizi dinleyenler çok ilgi gösteriyor. Çok mutluyuz ve kendimizi yabancı hissetmiyoruz" dedi.

Jason, sloganlarından birinin "Kültürel Entegrasyon" olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Burada yabancı olabiliriz, bu kültüre entegre olduk. Şarkılarımızla entegrasyonun güzel yüzünü ve yabancılar arasında köprü kurmanın kolaylığını gösteriyoruz. Barış için söylüyoruz. Mesela, Atatürk'le ilgili şarkıyı yaparken, onun ortaya koyduğu barış vizyonunun örnek olduğunu göstermek istedik. Türkiye, harika bir yer. Çok zengin bir kültürü var. Burası bizim ülkemiz sayılır. Yeni gelenler için bazı zorluklar olacaktır ama alışması çok kolay."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış için şarkı söylüyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN