'in doktorundan yeni açıklama

Giriş Tarihi: 15.1.2015 12:11 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 12:41
Yaşar Kemal'in doktorundan yeni açıklama

Usta yazar 'in rahatsızlığı konusunda doktoru yeni bir açıklama daha yaptı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan gazetecilere yaptığı açıklamada yoğun bakımda olan hakkında açıklamalarda bulundu. Karan yaptığı açıklamada 'Çıkmasını bekliyoruz. Bildiğiniz gibi Akciğer enfeksiyonu sebebi ile yoğun bakıma alınmıştı. Ne kadar yoğun bakımda kalacak soruları gelmişti. Bunu öngörmemiz mümkün değil. Durumunda bozulma olmaması giderek iyileştiği konusunda umutluyuz. Tüm uzman ekiplerimiz hastamızla yakından ilgilenmekte kısa zamanda daha iyi haberler verebilmeyi umut ediyoruz. Ailesi yanında onlar da durumun bilincindeler. Günlük olarak basın bültenleri ile durumu sizinle paylaşacağız' dedi.

10 GÜNDÜR RAHATSIZDI

Gazeteci Yazar Şeyhmus Diken, Yaşar Kemal'in bir hafta 10 günden beri rahatsız olduğunu, bugün öğlen saatlerinde hastaneye kaldırıldığını aktardı. Diken, Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban ile telefon ile görüştüğünü, usta yazarın durumunun ağır olduğu bilgisini edindiğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da ünlü yazarın eşini arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazar olan Yaşar Kemal, başta İnce Memed olmak üzere, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı, Fırat Suyu Kan Akıyor gibi ununtulmaz romanlara imza attı.

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU, YAŞAR KEMAL'İ ZİYARET ETTİ


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yoğun bakımda tedavisi devam eden yazar Yaşar Kemal'i ziyaret etti.

Çapa'daki İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gelerek doktorlardan yazarın zağlık durumu hakkında bilgi alan Bakan Müezzinoğlu, Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban'a da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Müezzinoğlu, ziyaretin ardından gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"Kendisine yoğun bakım koşullarında ziyaretimi yaptım. Şuuru yarı açık, biraz uyutuluyor. Ama neticede iletişim kurulabiliyor. Akciğer yetmezliği ve akciğerindeki sorun nedeniylegenel durumu bozularak buraya geliyor. Zaten son dönemde belirli hastalıkları dolayısıyla tedavi gören bir hastamız. Ama son yoğun bakım koşullarına getiren ve tedavi gerektiren durumu, akciğerlerindeki bir pünimonik infültasyon ve akciğer yetmezliğine bağlı diğer sorunlarının da bir bütüncül olarak tedavinin yapıldığı koşullar var. Tabii gerek yaşı, gerekse diğer sağlık sorunları nedeniyle çok yönlü tedavisi yapılıyor. Ümit ederim ki tedaviden olumlu neticeler alınacaktır. Neticede, geldiğine göre durumu, solunum açısından da, diğer fonksiyonlar açısından da daha iyi. Yakın takiple inşallah daha iyi olacak. Biz ülkemizin bu değerinin en kısa zamandra sağlıklı yaşama dönmesini arzu ediyoruz."

Bakan Müezzinoğlu'na, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet de eşlik etti.

YAYINEVİNDEN AÇIKLAMA

Yaşar Kemal'in kitaplarının yayın hakkını elinde bulunduran Yapı Kredi Yayınları, ünlü yazarın sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Yaşar Kemal, son günlerde yaşadığı solunum sorunları nedeniyle 14 Ocak tarihinde İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştır. Yoğun bakımda müşahede altında tutulmaktadır. Kemal'in sağlık durumuyla ilgili herhangi bir değişiklik olması halinde basına bilgi verilecektir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar Kemal'in doktorundan yeni açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN