'da köprüsü yıkıldı

Devleti'nce 1866'da yaptırılan 'ın tek kemerli en büyük taş köprülerinden Plaka, yoğun yağış nedeniyle yükselen su seviyesine dayanamayarak yıkıldı

Giriş Tarihi: 2.2.2015 05:31 Güncelleme Tarihi: 2.2.2015 08:21
Yunanistan'da Osmanlı köprüsü yıkıldı
'da, Padişahı Abdülaziz tarafından 1866'da yaptırılan 'ın tek kemerli en büyük taş köprülerinden Plaka, yoğun yağışların etkisiyle su seviyesinin yükselmesi nedeniyle yıkıldı.

DEV KÜTÜPHANE CAYIR CAYIR YANDI - TIKLAYIN

İki gündür etkili olan yoğun yağış, başta batı bölgeleri olmak üzere ülkenin birçok yerinde hayatı olumsuz yönde etkiledi. Birçok karayolu taşkınlar nedeniyle ulaşıma kapanırken, yağışın etkili olduğu alanlarda hasar oluştu.

Yunanistan'ın batısındaki Epir bölgesinde bulunan, Balkanlar'ın en büyük Osmanlı taş köprülerinden Plaka, yükselen su seviyesine dayanamayarak yıkıldı. tarafından 1866'da yaptırılan ve o dönemden beri restore edilmeyen köprü, şiddetli rüzgarın da etkisiyle sulara gömüldü.

Başbakan , yaptığı açıklamada, Epir bölgesinde etkili olan olumsuz hava şartları sebebiyle can kaybı yaşanmamasının önemli olduğunu belirtirken, Plaka Köprüsü'nün yıkılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Öte yandan Kültür ve Eğitim Bakanlığı'nın, hava koşulları elverişli olduğu zaman köprünün yeniden inşası için çalışma başlatacağı ifade edildi.

Yoğun yağışlar nedeniyle 2007'de hasar gören köprünün restorasyonu o dönemde gündeme gelse de bu konuda herhangi bir adım atılmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da Osmanlı köprüsü yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN