Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ın belgeseli çekiliyor

İstiklal Caddesi’nin simge yapılarından olan ’ın belgeseli çekiliyor..

Giriş Tarihi: 17.2.2015 10:19
Narmanlı Han’ın belgeseli çekiliyor
İtalyan Mimar Giuseppe Fossati tarafından 1831 yılında İstiklal Caddesi'nin Tünel girişine inşa edilen ve Rusya'nın İstanbul'daki ilk elçilik binası , Yönetmen Burcu Soydan'ın projesiyle belgesel oluyor.

Sanatın Merkezi

Akranı hiçbir yapıya benzemeyen özelliklere sahip olan Narmanlı Han, tarih boyunca bir çok yazar, ressam ve heykeltıraşa ev sahipliği yapmıştır. Bu isimler arasında, Yazar Bedri Rahmi Eyüpoğlu ve Ahmet Hamdi Tanpınar, Ressam Aliye Berger, ünlü Heykeltraş Dr. Firsek Karol ve Gazeteci Neşet Atay gibi isimler yer almaktadır.

İstiklal Caddesi'nde aynı tarihlerde yapılan yapıların aksine köşeli, süslü ve 6-7 katlı olmayan Narmanlı Han, üç katlı künt – fil ayağı sütunları olan – caddeden sokağa doğru kavisle dönen ve büyük bir avluya sahip olan çok farklı bir yapıdır.

Gerek mimarisi ve gerekse hikayesi ile sıra dışı olan Narmanlı Han, ilk görüşte sanki Antik Çağlar'dan beri İstiklal Caddesi'nde duruyor izlenimi vermektedir. 2014 yılında 57 milyon dolara satılan ve akıbetinin ne olacağı henüz bilinmeyen Narmanlı Han'ın ölümsüzleşmesi için hazırlanan belgesel projesi yapım desteği için Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'ne sunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narmanlı Han’ın belgeseli çekiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN