Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'un 100 efsanesi kitap oldu

Giriş Tarihi: 26.2.2015 11:52 Güncelleme Tarihi: 26.2.2015 16:12
İstanbul'un 100 efsanesi kitap oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin hazırladığı "İstanbul Efsaneleri" adlı kitap, Bizans'tan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan süreçte şehrin mitolojik kahramanlarına, tılsımlı sütunlarına, sinagog, kilise ve camilerine, saray, çeşme ve yalılarına ait efsanelerin yer aldığı 12 başlıktan oluşuyor.

İstanbul'un farklı kültürlerin ve inançların izlerini taşıyan 400 efsanesi, tek kitapta bir araya getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 'den yapılan açıklamaya göre, "İstanbul Efsaneleri" ismini taşıyan kitap, Bizans'tan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan tarihi süreçte, efsunlu şehrin mitolojik kahramanlarına, tılsımlı sütunlarına, sinagog, kilise ve camilerine, saray, çeşme ve yalılarına ait efsanelerin yer aldığı 12 başlıktan oluşuyor.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferhat Arslan tarafından kaleme alınan eser, Kültür A.Ş. Yayınları Kültür Medeniyet Serisi'nin 9'uncu kitabı olarak yayımlandı. İlk kez CNR Kitap Fuarı'nda okuyucuyla buluşacak kitap, fuara özel indirimle satışa sunulacak.

Kitabın "İstanbul'un Semtleri İle İlgili Efsaneler" bölümünde, Bebek'ten Yuşa Tepesi'ne, Beyoğlu'ndan Eyüp'e, Galata'dan Göztepe'ye, Kadıköy'den Kasımpaşa'ya kentin hemen hemen tüm semtleriyle ilgili efsanelere yer veriliyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre, gizemli şehrin hemen hemen her karesi tılsımlardan nasibini aldı. Yılanlardan sivrisineklere, kurtlardan horozlara, vebadan ayrılıklara, kuruluşundan bu zamana İstanbul'a sayısız tılsım yapıldı. Üç başlı ejderha tılsımından, hamsi balığı tılsımına, gelecekten haber veren tılsımlı sütundan, Akdeniz'i koruyan tılsıma kadar hepsi şehri ve yaşayanları korumak için yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un 100 efsanesi kitap oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN