Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servet değerinde iki müzayede

İstanbul'daki iki müzayede ile 165 yıllık Sultan Abdülaziz tablosu ve 320 yıllık Kur'an-ı Kerim ile Sultan IV. Mehmed'in Hazinedârı Mustafa Ağa'ya ait "Hazinedar Küreği" sahiplerini bulacak

Servet değerinde iki müzayede
Osmanlı Karma Sanatı ve Hat Koleksiyonu'ndan şaheserler, İstanbul'da düzenlenecek iki müzayedeyle yeni sahiplerine gidecek. Müzayedelerle 165 yıl önce resmedilen Sultan Abdülaziz tablosu, 320 yıllık Kur'an-ı Kerim ve Osmanlı padişahlarından Sultan IV. Mehmed'in Hazinedârı Mustafa Ağa'ya ait "Edirnekari, Murassa, Hazinedar Küreği" açık artırma ile satışa çıkacak.

ALTIN KUR'AN-I KERİM
İlk müzayede, Asar-ı Atika Antika Sanat Galerisi tarafından Conrad Otel'de yarın 14.30'da gerçekleştirilecek. Müzayedede çok önemli eserler var. Bunlardan biri, 320 yıllık İbrahim Kemali Kur'an-ı Kerim. Hüsnühattı Hafız Osman Efendi'den öğrenen üstat İbrahim Kemali Efendi'nin altın cetvelli ve ser levhası 24 ayar altın olan eserinin açılış fiyatı 190 bin lira olacak. Diğeri ise 165 yıl önce resmedilen Sultan Abdülaziz tablosu. Tablo, 16 Türk devletini temsil eden 16 adet yıldızla çevrili 24 ayar altın tuğra ve Sultan Abdülaziz portresinden oluşuyor. Tuğranın sağ üst köşesinde "Mucibince Amel Oluna" ibaresi bulunuyor. Eser, Sultan Abdülaziz'in Stanislaw Chlebowski tarafından yapılmış olan ve Devlet Resim Heykel Müzesi'nde bulunan eserinden sonra görülmüş tek tam boy portresi olma özelliğini taşıyor. Tablonun açık artırmaya sunulacak açılış fiyatı 49 bin lira olacak. Müzayedede 360 bin liraya satışa çıkacak Osmanlı tombak zemzemlik ise ilgi çekecek. Asar-ı Antika sahibi Can Önen, "Müzayedede Osmanlı ağırlıklı eserler çoğunluklu. Hepsi saray parçası, ya bir sultanın elinden çıkmış ya bir sultana yapılmış ya da bir Osmanlı padişahının başka bir sultana hediyesi" dedi.

MUSTAFA AĞA'NIN KÜREĞİ
İkinci müzayede ise Alif&Art Müzayedecilik tarafından Ritz Carlton Oteli'nde 8 Mart'ta 14.30'da gerçekleşecek. Müzayedede Osmanlı Hat Koleksiyonu ve Osmanlı & Karma Sanat Eserleri açık artırmayla satışa sunulacak. Müzayedenin 400 bin liradan en yüksek muhammen bedelle satışa sunulacak ürünü Mustafa Ağa'ya ait. Osmanlı padişahlarından Sultan IV. Mehmed'in Hazinedârı Mustafa Ağa'nın "Edirnekari, Murassa, Hazinedar Küreği" açık artırmayla yeni sahibini bulacak. TBMM'nin ikinci döneminde İzmir'den milletvekili olan Mustafa Kâmil Dursun için özel sipariş olarak ressam Şevket Dağ'a yaptırılan ve bugüne kadar aynı koleksiyonda muhafaza edilen "Ayçiçekleri" isimli iki adet tablo ise 300 bin lira muhammen bedelle satışa sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servet değerinde iki müzayede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN