Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İşgalde kaçırdığınız tarihimizi geri verin'

Dışişleri Bakanlığı, 1916-1918 Rus işgali sırasında Trabzon'dan kaçırılan çok sayıda tarihi eseri istedi

'İşgalde kaçırdığınız tarihimizi geri verin'
Dışişleri Bakanlığı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusların Trabzon'u işgal ettikten sonra çekilirken kentten kaçırdıkları belirlenen tarihi eserleri, Rusya'dan istedi. İki ülke arasında tarihçilerden oluşturulan heyet çalışmalara başladı. Rusya'nın 1916-1918 Rus işgali sırasında ve sonunda Trabzon'daki çok sayıda tarihi eseri kaçırdıkları ortaya çıktı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Veysel Usta yaklaşık 10 yıl boyuncu yaptığı araştırmalar sonunda bazı eserlerin kütüphane, cami, kilise ve evlerden alınarak Rusya'ya götürüldüğünü belirledi.

497 EL YAZMASI KURAN

Bu eserler arasında 497 el yazması Kuran-ı Kerim, Gülbahar Hatun Camisi'ndeki şamdanlar, Gülbahar Hatun Türbesi'nin üzerindeki örtü, Sümela ile kiliselerdeki freskler yer alıyor. Usta 3 yıl önce çalışmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sundu.

ERDOĞAN DA İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Başbakanlığı döneminde geçen yıl Türkiye'ye ziyarete gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den eserlerin iadesini istedi. Geçen ay ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan eserlerin iadesini talep etti. İki ülke arasında tarihçilerden oluşan bir heyet kuruldu. Şimdi hem mevcut hem de yerleri bilinmeyen eserler belirlenerek iade sürecine başlanacak. Usta, "Osmanlı'nın 1920'lerde eserlerin geri alınması amacıyla yazdığı Osmanlıca yazıya da ulaştık. Kurulan ortak heyetle çalışmaları yürütüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İşgalde kaçırdığınız tarihimizi geri verin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN