Saraybosna'da "Matrakçı Nasuh" sergisi

Giriş Tarihi: 9.4.2015 10:56
Saraybosna'da Matrakçı Nasuh sergisi

Osmanlı döneminin ünlü Türk minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi ve silahşor Matrakçı Nasuh'un eserlerinden oluşan "Matrakçı'nın Şehirleri" isimli minyatür sergisi, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da sanatseverlerle buluştu.

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından Boşnak Enstitüsü'nde açılan sergide Osmanlılar tarafından oynanan askeri bir spor olan matrak da gösterildi.

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman, burada yaptığı konuşmada, Matrukçu Nasuh'un UNESCO tarafından 2014 yılı Anma ve Kutlama Listesi'ne kabul edildiğini anımsatarak, Matrakçı Nasuh'un hem Türkiye'de hem de Bosna Hersek'te farklı etkinliklerle anıldığını vurguladı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş da ilk kez ziyaret ettiği Saraybosna'da gezerken, sanki daha önce de bu kentte bulunmuş gibi hissettiğini ifade etti.

Matrakçı Nasuh'un köken olarak bu topraklardan olduğunu anlatan Karataş, sergide yer alan her minyatürün bir şehri gösterdiğini söyledi.
Tarihçi Prof. Dr. Nurhan Atasoy ise Saraybosna'yı 20 yaşlarındayken ziyaret ettiğini belirterek, bu kentin Bursa'dan daha çok ''Osmanlı'' olduğunu savundu.

Matrakçı Nasuh'un sanat tarihi için çok önemli bir isim olduğunu ifade eden Atasoy, bu serginin diğer Balkan şehirlerinde de açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Sergi 10 gün boyunca ziyaret açık kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saraybosna'da "Matrakçı Nasuh" sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN