Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kunta Kinte dönüyor

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Kunta Kinte dönüyor

Amerika'da köle olarak satılan Afrikalı Kunta Kinte'yi anlatan "Kökler" dizisi yeniden çekiliyor. Üstelik ekipte, 1977'deki ilk dizide Kunta Kinte'yi canlandıran LeVar Burton da var

Amerikan 20'nci yüzyıl edebiyatının en önemli romanlarından "Kökler," 38 yıl sonra yeniden beyazcamda. Siyahi Amerikalı Alex Haley'in kendi atalarından esinlenerek yazdığı "Kökler: Bir Amerikan Ailesi'nin Hikâyesi" yeniden dizi film olacak. Türkiye dâhil 1970'li yıllarda tüm dünyada ilgiyle izlenen dizi filmde, 1767'de Afrika'daki Gambiya'dan köle tüccarları tarafından kaçırılıp Amerika'ya götürülen Kunta Kinte isimli siyahinin hayatı anlatılıyor.

2016'DA ABD'DE VİZYONA GİRECEK

Amerika'da köle olarak satılmasının ardından hayatı aşağılamalar içinde geçen Kunta Kinte, özgürlük mücadelesi veriyor. Kendisine verilen "Toby" ismini kullanmayı reddeden Kunta Kinte'yi anlatan Alex Halley, kitabıyla siyahilerin zorlukla geçen hayatlarını ve yaşam mücadelesini tüm dünyaya duyurmuştu. Yeni dizinin 2016'da yayına girmesi bekleniyor. Dizinin yapımcı şirketi, hangi oyuncuların yer alacağı ve kaç bölüm olacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Ancak dizinin yapımcıları arasında, 1977'de çekilen TV dizisinde Kunta Kinte'yi canlandıran ünlü aktör LeVar Burton da yer alacak.

TÜRKİYE'NİN DE KALBİNİ KAZANMIŞTI

Kökler 1977'de ABC kanalında gösterime girmiş ve reyting rekoru kırmıştı. Yapım, ülkenin en çok izlenen dizisi olarak televizyonculuk tarihine geçmişti. Türkiye'de TRT'de de yayımlanan dizi, Türk halkının hafızasında yer etmiş efsane yapımlar arasında yer almıştı. Dizi, ABD'de 37 Emmy ödülüne aday gösterilmiş ve dokuzunu kazanmıştı.

'YENİ NESİL BU ÖYKÜYÜ BİLMİYOR'
Kariyerinin "Kökler" dizisiyle başladığını hatırlatan LeVar Burton "Amerika'nın bu en büyük hikâyesini yeni nesil için yeniden hazırlamakla gurur duyuyoruz" dedi. "Bu adaptasyonun bir parçası olmaktan çok mutluyum diyen Burton şöyle devam etti: "Özelikle gençlerden oluşan büyük bir kitle maalesef Kökler'i bilmiyor. ABD tarihinde önemli bir yer alan bu öyküyü tekrar gündeme getirmenin tam zamanı olduğunu düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kunta Kinte dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN