Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki Alasya'nın siyaset hayatı

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Zeki Alasya'nın siyaset hayatı

Türkiye Zeki Alasya'yı filmleriyle tanıdı ve sevdi. Ama o terzilikten marangozluğa, emlakçılıktan restorancılıkta, siyasetçiliğe kadar birçok iş yaptı.

Yeşilçam'ın ustalarından ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya dün sabah hastanede hayatını kaybetti. 72 yaşındaki sanatçı, karaciğer hastalığı sebebiyle iki haftadır Koç Üniversitesi Hastanesinde detavi görüyordu. Metin Akpınar, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe ile oynadığı "Köyden İndim Şehire", "Salak Milyoner", "Mavi Boncuk" gibi filmlerindeki rolleriyle hafızalara kazınan Alasya, 50 yıl güldürdü. Sevdiğine karşı dili tutulan mahçup genç rolleriyle hüzünlendirdi. Özel hayatı ise gelgitlerle doluydu.

MARANGOZLUK DA YAPTI...

Zeki Alasya, 18 Nisan 1943'te Kıbrıs kökenli, orta halli bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'un Şehzadebaşı semtinde doğdu. Robert Kolej'de okurken babasını kaybetti. Bunun üzerine lise yıllarında çalışmaya başladı. Bağlama imalatından marangozluğa, terzilikten oyunculuğa kadar birçok işle uğraştı. 18 yaşındayken Milli Türk Talebe Birliği'ne katıldı. Burada, ileriki hayatının ayrılmaz bir parçası olan Metin Akpınar ile tanıştı. İkili 1966'da Gen-ar tiyatrosunu kurdu. Daha fazla kazanmak için reklam filmlerinde oynadılar. 1973'te Yeşilçam'a dahil oldular. "Salak Milyoner", "Köyden İndim Şehire", "Güler Misin Ağlar Mısın", "Nereye Bakıyor Bu Adamlar", "Hasip ile Nasip", "Aslan Bacanak", "Sivri Akıllılar", "Cafer'in Çilesi", "Petrol Kralları", "Doktor", "Köşe Kapmaca", "Vay Başımıza Gelenler" ve "Elveda Dostum" gibi filmleriyle büyük ilgi topladılar.

SİYASETE GİRDİ...

Nişantaşı'nda oyunculuk mağazası açtılar ama battılar. Ardından yollarını ayırdılar. Metin Akpınar müteahhitlik, Zeki Alasya ise reklamcılık işine daldı. Fakat Alasya tefecilerin eline düştü. Sonra birlikte "Ajans Devekuşu" isimli reklam şirketi kurdular. Alasya, burada kazandığı birikimini Bedrettin Dalan ile 1990'da kurduğu Demokrat Merkez Parti'ye yatırdı. Genel başkan yardımcısı oldu. Fakat parti bir yıl sonra kepenkleri kapatıp DYP'ye katıldı.

"HEDEF SEÇİP ORAYA GİDEMİYOR"

Metin Akpınar eski arkadaşını "Bir hedef seçip oraya gidemiyor. Kendisine maymun iştahlı diyebiliriz" sözleriyle eleştirdi. Alasya daha sonra kendi adına emlak şirketi kurdu. "Hastane" adlı dizide son defa bir araya geldiler. Metin Akpınar borsada büyük paralar kazandı, marketler zincirine ortak oldu. Zeki Alasya ise "Balıklama" adlı bir balık restoranı açtı. Bu işte de başarılı olamadı. İkilinin ilişkileri 1998'de koptu. 1999'da dostluklarına son noktayı koydular. Alasya iki defa evlenip boşandı. 2008'de kendisinden 35 yaş küçük olan Jüledi Atak ile dünya evine girdi. Akasya Durağı isimli dizide oynadı. Mason olduğu açıklamalarıyla gündeme geldi. "Bir gün oynadığımız tiyatro kapatıldı ve orada namaz kılınmaya başlandı. Eğer Emek Sineması'nda da namaz kılınacaksa hiç açılmasın daha iyi" sözleriyle tepki topladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl verdiği iftar yemeğinde katılanlar arasındaydı. Ünlü sanatçının cenazesi yarın Levent Camisi'nde öğle vakti cenaze namazı kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

METİN AKPINAR: Zeki benim yarımdı, canım gitti
1998'de devlet sanatçısı seçilen Zeki Alasya'nın ölümü üzerine Cumhurbaşkanı, Başbakan, ana muhalefet liderleri başsağlığı mesajları yayımladı. Metin Akpınar ise eski arkadaşıyla ilgili duygularını katıldığı tele-vizyon programında aktardı. ''Zeki benim yarımdı. Canım gitti. Maalesef karaciğeri iflas etmişti. Son zamanda

olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. Son 2 gündür yanındaydım. Bugün de çok sevdiği bir yemek vardı. Mücandira pilavı yaptım, onu götürecektim" diyen Akpınar gözyaşlarını tutamadı. Ünlü sanatçı "Ölüme kadar ayrılmadık onunla, ayrıldılar dedikoduları yalandı. Şimdi gerçekten ayrıldık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki Alasya'nın siyaset hayatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN