Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'de bir Anadolu yıldızı

İngiltere'de bir Anadolu yıldızı

Ailesiyle 16 yıl önce İngiltere'ye yerleşen Olcay Bayır'ın "Neva-Harmony" adlı albümü İspanya Ulusal Radyosu tarafından Ocak 2015'in en iyi 4 albümü arasında gösterildi

Anadolu'dan esintiler sunan müziği ve sesiyle dünyanın gönlünü fetheden Olcay Bayır, İngiltere'de bir yıldız gibi parladı. Anadolu'da konuşulan altı dilde hazırladığı albüm, İspanya'da 2015'in en iyi albümleri arasına girdi. "Guardian" "Bangkok Post" ve "Australia" gibi yayınlarda övgüler aldı. 31 yaşında ve evli olan Olcay Bayır, 16 yıl önce annesi, babası ve 5 kardeşiyle birlikte Gaziantep'ten İngiltere'nin başkenti Londra'ya göç etti. Müziğe ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Önce klasik batı müziğiyle ilgilendi. Aldığı eğitimle Anadolu'dan gelen müzikal mirasını harmanladı. Ardından da klasik Türk müziğinde bir makam adı olan Neva'dan esinlenerek "Neva-Harmony" adlı bir albüm hazırladı. Şarkılarını Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Ladino, Yunanca ve Arnavutça yorumlayan Bayır "Ben doğduğum toprakların, Anadolu'nun senteziyim" dedi. Yaşadığı İngiltere'de, Yunan, Fransız, Alman, Arnavut, Venezüella, İngiliz ve İskoç müzisyenlerle kendi grubunu kuran Bayır "Aynı dili konuşmasak da yaptığımız müziğin ruhu bizi ortak noktada buluşturuyor. Anadolu topraklarında yetiştiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Klasik müziği Anadolu'da yaşanan dillerle yorumlamak istedim" diye konuştu.

LONDRA'DA TÜRK TADI
"Neva-Harmony" adlı albüm için Guardian gazetesi "Londra müzik piyasasına Türk tadında bir giriş" yorumu yaptı. Albüm, İspanya Ulusal Radyosu tarafından Ocak 2015'in en iyi 4 albümü arasında gösterildi. Bangkok Post'tan Avustralya'nın ulusal gazetesi The Australia'ya kadar dünyadaki birçok yazılı medya albümü öven yayınlar yaptı.

HAYATIMI RENKLENDİRDİ

Bayır'ın Londra'da gazeteci olarak görev yapan eşi Mehmet Bal, "Olcay'la bir konserde tanıştık. Yoğun ve stres dolu hayatım onu tanıdıktan sonra renklenmeye başladı. Müziğe olan ilgim onunla birlikte arttı. Hatta ona Yunanca'da aşkım anlamına gelen 'Agapi mou' şarkısını besteledim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de bir Anadolu yıldızı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN