Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın mezarı bulundu

Giriş Tarihi: 9.12.2015 17:39 Güncelleme Tarihi: 9.12.2015 17:47
Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı bulundu

1566'da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden ve naaşı İstanbul'a getirilen 'ın Macaristan'da iç organlarının defnedildiği mezarı bulundu. Zigetvar Üzüm tepesinde bulunan mezarla birlikte Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığı belirtildi.

Budapeşte'de Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı yetkilileri ve Macar bilim adamlarının katıldığı bir basın toplantısında Zigetvar yakınlarında 'nın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.

1566'da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahının iç organları orada defnedilmiş, naaşı ise İstanbul'a nakledilmişti.

Daha sonra türbe haline gelen, ancak aradan geçen yıllar içinde izi kaybolan Zigetvar'daki mezarın tam olarak nerede bulunduğunu araştırmak için yıllar önce bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.

Macar ve Türk bilim adamlarından oluşan komitesinin havadan ve karadan yaptığı ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm tepesinde bulunduğu çarşamba günü Budapeşte'de yapılan basın toplantısında Profesör Norbert Pap tarafından açıklandı.

Macar bilim adamı, tepede sadece türbenin değil, türbe etrafında oluşan küçük Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN