Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' film yarışmasına konu oldu

Genç Öncüler Derneği Gençlik Hareketince düzenlenen "" temalı kısa film yarışması başvuruları 1 Nisan'da sona erecek.

Giriş Tarihi: 14.1.2016 11:22
'Evsizler' film yarışmasına konu oldu

Genç Öncüler Derneği Gençlik Hareketi "Evsizler" temasıyla ilkini gerçekleştirdiği "Genç Öncüler Kısa Film Yarışması"nın basın toplantısı gerçekleşti.

Sultanahmet Rast Otel'deki basın toplantısında konuşan Genç Öncüler Derneği Gençlik Hareketi Başkanı Orhan Özer, yarışmayı hem sosyal farkındalık oluşturmak hem de genç sinemacılara destek vermek amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

Özer, toplumda unutulan değerlere yeniden dikkati çekmek istediklerini ifade ederek, "Yakın tarihimizde mesela Osmanlı döneminde sadaka taşları vardı ve insanlar öyle bir güven içerisindeydi ki, ihtiyaç sahiplerine her türlü ihtiyacı alabilecekleri bir yere her türlü maddi yardımda bulunabiliyorlardı ama bugün ne yazık ki ihtiyaç sahibi bir insana elini açan insanlara bile bir tebessümü fazla gören bir toplum haline geldik" dedi.

"Gençler seyrederek okuyor"

Yarışma jürisinde yer alan yazar Cihan Aktaş da, yaptığı açıklamada, gençlerin kısa filmleri ilgiyle takip ettiğini belirterek, şunları dile getirdi:

"Gençler artık çok fazla okumuyor. Seyrederek okuyor ya da okuyarak seyrediyorlar, ekranlarla kuşatılmış durumdayız. Bu açıdan özellikle şu kış günlerinde, ülkemizde de büyük bir mülteci Suriyeli nüfusumuz varken evsizler konusunda bir kısa film projesi yapmak ve farkındalık oluşturmaya çalışmak çok anlamlı."

"Kısa film gençlerin ortak dili"

Sinema eleştirmeni ve jüri üyesi İhsan Kabil de kısa film çalışmalarının son yıllarda arttığının altını çizerek, "Sinemayla ilgili çekim teknikleri gelişti, kameralar gelişti, dijitalize oldu bütün süreçler. Bu anlamda birçok insan için ulaşılabilir oldu film çekme eylemi" dedi.

Kabil, görsel kültürün yazılı kültürle rekabet ettiğine dikkati çekerek, "Kısa filmler, gençlerin kurduğu ortak bir dile dönüşüyor. Bu yüzden kısa filmleri gençlerin çok aktif oldukları, verimli, yapıcı bir gelişme olarak yorumluyorum" dedi.

Genç Öncüler Kısa Film Yarışması

Başvuruları başlayan kısa film yarışmasında cirinciye 7 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 2 bin lira ödül verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Evsizler' film yarışmasına konu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN