Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyatın büyük ustasına veda

Öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen Tahsin Yücel, akciğer sorunları sebebiyle kaldırıldığı hastanede 82 yaşında hayatını kaybetti

Edebiyatın büyük ustasına veda
Deneme ve romanlarında toplumumuzu derinden okumuş bir bilim insanı, yazın adamı ve eleştirmen kimliğiyle Türk yazın yaşamında özel bir yere sahip olan Prof. Dr. Tahsin Yücel, 83 yaşında yaşamını yitirdi. Tüm yaşamını yazmaya, araştırmaya adamış Yücel'in öykü, roman, deneme, anlatı, inceleme, derleme alanında pek çok eseri bulunuyordu. Yücel'in cenazesi bugün Şişli Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Yeni Ayazağa Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Yücel 1933'te Elbistan'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde uzun yıllar öğretim üyeliği yaptıktan sonra 2000'de emekli oldu. Yazın araştırmalarına 1969'da yayımladığı "L'Imaginaire de Bernanos" ile başladı. Bunu 1973'te yayımlanan "Figures et Messages dans la Comedie Humaine" izledi. Değişik alanlardaki çalışmalarıyla yazınımıza katkıda bulundu. Tahsin Yücel, çalışmalarına öykücülükle başladı. İlk öykü kitabı "Haney Yaşamalı" ise 1955'te yayımlandı. Daha sonraları Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber ve Mavi gibi dergilerde öyküleri yayımlanmaya devam etti. Bu dönemlerde kullandığı yalın dil, modern sözcükler, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalık dikkat çekti. Yücel, ilk romanı "Mutfak Çıkmazı"nı 1960 yılında yayımladı. Bunu 1975'te "Vatandaş," 1992'de Orhan Kemal Roman Ödülü'nü kazandıran "Peygamberin Son Beş Günü" izledi. "Yalan" adlı romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü'ne layık görüldü.

ÖYKÜLERİ FRANSIZCA'YA ÇEVRİLDİ
Kuramsal çalışmalarıyla Türkçeye önemli katkılar sunan ve eserleriyle birçok ödül alan Tahsin Yücel, dünya edebiyatından birçok önemli eseri de dilimize kazandırdı. Tahsin Yücel, Fransız yazınından çağdaş ve klasik 70 dolayında yapıt çevirdi, 1984'te Azra Erhat Çeviri Yazını Üstün Hizmet ödülü ve 2008'de Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Yurtiçi ve yurtdışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra hatırı sayılır çevirileri de vardır. Öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca'ya çevrilmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyatın büyük ustasına veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN