sinin ı getirdi

öğretmeni, eğitimci ve yazar Mehmet Necati Demircan’ın, sinin ından yola çıkarak yazdığı ve Yarışması’nda birincilik ünü aldığı 'Rumeli’de Hazan Mevsimi' isimli romanı, kitap olarak basıldı ve okuyucularla buluştu.

Giriş Tarihi: 27.1.2016 10:07
Dedesinin anıları ödül getirdi

Tecrübeli eğitimci Mehmet Necati Demircan'ın (52) eseri, Türkiye İlim ve Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'nin (), yazılmış ancak basılmamış 200'den fazla romanın seçici kurul tarafından değerlendirildiği 2014 Roman (Kitap Dosyası) Yarışması'nda birinci seçildi. Savaşı yıllarında Rumeli'de yaşanan olayların ele alındığı roman, geçtiğimiz yılın Aralık ayında kitap olarak basıldı ve raflardaki yerini aldı. lü romanın yazarı Edebiyat Öğretmeni Mehmet Necati Demircan, ''Ben Yozgat'ın Çandır ilçesi doğumluyum. Rahmetli m 86 yaşında öldü. Dedem Ahmet Demircan, Balkan Savaşı'na katılmış ve dönünce bizlere oradaki hüzünlü ını anlatırdı. Ben de bunları dinleyerek büyüdüm. Osmanlı'nın Balkanlardan çekilmesi çok acıklı ve trajik bir olaydı. Dedemin o anılarından yola çıkarak bu romanı yazdım'' dedi. Dedesinin anılarını sürekli not tuttuğunu ve bunları kitaplaştırmayı düşündüğü zaman da Balkan Savaşı ile o dönemde Rumeli'deki yaşamla ilgili 2 yıllık araştırma yaptığını kaydeden Demircan, ''Rumeli'de Hazan Mevsimi, benim ikinci romanım. Bu romanda, Rumeli'de yüzyıllarca Osmanlı idaresinde, Osmanlı coğrafyasının en güzel topraklarında kardeşçe yaşayan halkların Osmanlı'ya karşı nasıl kışkırtıldığı, nasıl silahlandırıldığı ve Rumeli'nin kaynayan bir kazana dönüştürüldüğü anlatılıyor'' ifadelerini kullandı.

Demircan'ın, ilk yazdığı romanı 'Bozkırda Aşk ve İsyan''da ise, Kurtuluş Savaşı yıllarında Ermeni ayaklanmaları arasında Yozgat'ın Çandır ilçesine bağlı İğdeli köyünde yaşayan bir annenin iki oğlundan birinin Ermeni Patriği, diğerinin ise Müftü olması işleniyor. Demircan'ın, Osmanlıca'dan çeviri yaptığı ve eğitimle ilgili kitapları da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dedesinin anıları ödül getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN