Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir?

Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan, korkuluklu, okunan yere denir. balkonu. Farsça şarafa, eşik gibi, teras demektir Ahşap, tuğla, taştan ve oyma sanatlıdır.

Giriş Tarihi: 1.2.2016 17:15 Güncelleme Tarihi: 1.2.2016 17:17
Şerefe nedir?
Şerefe gövde, döşeme, korkuluk şeklinde üç bölümdür. Mimar Sinan'da şerefeler beş tiptir: 1. Püskülsüzler, 2. Dört kollu püsküllü, 3. Beş kollu püsküllü, 4. Altı kollu püsküllü, 5. Dört ve altı kollu çift sıra püsküllü.
SULTANAHMET CAMİİ'NDE KAÇ ŞEREFE VARDIR?
Şehzade ve Süleymaniye camileri şerefelerinde 1., Edirne Selimiye Camii'nde 2., Şehzade, Sinan Paşa, Mesih Paşa camilerinde 3., Kılıç Ali Paşa, Kadırga Sokollu camilerinde 4. ve 5. tipler görülür. Büyük camiler üç şerefeli minarelere sahiptir. Sultanahmet Camii minarelerinin toplam 16 şerefesi vardır ve bu sayı 16. padişah Ahmet'e işarettir.

Bu şerefeler minare boyutlarını cami kütlesi ve kubbe ile uyumlu tutar. Mimar Sinan'ın Selimiye uygulamasında stalaktitler şerefeden şerefeye küçülür ve minare boyunu daha uzun gösterir. Her şerefeye ayrı merdivenden çıkılır. Ramazan ayında şerefeler (kandille eskiden)ışıklandırılır ve mahya kurulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şerefe nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN