Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te 'eşsiz' kadın ciği bulundu

Giriş Tarihi: 13.9.2016 17:01
Çatalhöyük'te 'eşsiz' kadın heykelciği bulundu

kazılarında, M.Ö. 8000-5500 Neolitik Dönem'e ait vücudunun tüm parçaları eksiksiz ve ince işçilikle yapılmış cik bulundu.

'da kazılarında, M.Ö.8000-5500 Neolitik Dönem'e ait, yüksek kalitede işçilikle yapılması ve vücudunun tüm parçalarının noksansız bulunması dolayısıyla "eşsiz" olarak nitelendirilen bir insan figürini (cik) bulundu.KAZI ÇALIŞMALARI SIRASINDA BULUNDU

izniyle Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığında gerçekleştirilen 2016 yılı kazı çalışmalarında bulunan kadın figürini Çatalhöyük'ün üst seviyelerindeki mermerimsi taştan yapılmış.17 SANTİMETRE YÜKSEKLİK VE 1 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Figürin, genelde olduğu gibi çöp alanında değil, bir platformun altında tek parça volkan camıyla birlikte özenle yerleştirilmiş bulundu. Parça kaybetmeden sağlam kalan eser, 17 santimetre yüksekliğinde ve 1 kilogram ağırlığında.

Kafasının şekli, saç tipi (başının tepesinde yuvarlak bir topuz), ellerinin göğüslerinin altında olması ve küçük ayaklarıyla tipik bir Çatalhöyük eseri özelliği taşıyan figürin, ince işçiliği ile diğer heykelciklerden ayrılıyor.

Figürin, noksansız vücudu, bir ritüelin parçası olması ve yüksek kalitesi nedeniyle yetkilerce "eşsiz" olarak nitelendiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatalhöyük'te 'eşsiz' kadın heykelciği bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN