Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hepatitle mücadelede başarılı

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Bursa hepatitle mücadelede başarılı

Hepatitin ciddi bir halk sağlığı problemi olarak dünyadaki önemini koruduğunu belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Akan, Bursa’da son 10 yılda hastalıkla mücadelede başarı sağlandığını vurguladı

Hepatitin, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabı olduğunu dile getiren Dr. Akan, "Pek çok nedene bağlı olarak oluşabilen hastalığın nedenlerinin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı hepatit virüs tipleri bulunmakta ve bunlardan hepatit B, C, D kronik karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Dünyada her yıl 1,4 milyon insanın bu virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir" dedi. 'da Hepatit ile mücadelede son yıllarda büyük başarı sağlandığı bilgisini veren Dr. Akan, "Şehrimizin önlenebilir hastalıklarda yakaladığı başarılı ivmeyi, hepatit hastalığına karşı da sürdürmektedir. İlimizde Hepatit B aşılamalarında, 2007 yılında yüzde 93 olan oran, 2015 yılında yüzde 98 oranına çıkarılmıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen gerek eğitim çalışmaları gerekse yıllarca etkin bir şekilde sürdürülen aşılama çalışmaları, ilimizin bu seviyeye ulaşmasında büyük rol oynamıştır" diye konuştu.

"HİJYEN ÖNEMLİ"
Hepatit A'nın, kontamine su ve besinler yoluyla salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullardan dolayı kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, "Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Ülkemizde hijyen kurallarına ve temizlik koşullarına uyum, temiz su kaynaklarına ulaşımın artışı ve sosyoekonomik koşullarla ilgili diğer göstergelerin iyileşmesi ve 2012 yılı sonu itibariyle başlayan hepatit A aşı uygulamaları sonucunda vaka görülme sayısında büyük oranda azalma sağlanmıştır" şeklinde konuştu.

'KİŞİSEL EŞYALAR PAYLAŞILMAMALI'
Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrıca bir öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Akan, bu virüslerin tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla bulaşabileceğini vurguladı. Akan, hastalıkların kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla da bulaşabileceğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa hepatitle mücadelede başarılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN