Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trakya’nın genç girişimcileri Silikon Vadisi’ne gidiyor

Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan “Yeni İşim Girişim Programı” 2018 finali Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Trakya’nın genç girişimcileri Silikon Vadisi’ne gidiyor
Özgür Özgencer'in moderatörlüğünü üstlendiği "Demo Day" etkinliğine Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, il protokolü, davetliler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Etkinlik açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: "Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlattığımız "Yeni İşim Girişim Programı" kapsamında 30 Trakyalı genç girişimci dört ay boyunca özel bir eğitimden geçti. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz program kapsamında adaylar iş modeli kanvas eğitimi, iş planı workshopları, c level sohbetler, girişimci mentorluğu, disc profil analizi, mvp ile pazara giriş gibi eğitimlerini alırken, finansman kaynaklarına ulaşım ve profesyonellerce verilen mentörlük desteğinden faydalandı. Trakya Kalkınma Ajansı Tekirdağ merkez binasında yapılan ara jüri elemelerinde, 12 Girişimci Adayı İş Modeli Kanvaslarını oluşturup projelerinin detaylarını Trakya Kalkınma Ajansı, Girişim Merkezi, TEB Girişimevi, Trakya Teknopark, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark ve Kırklareli Üniversitesi temsilcilerinden oluşan jüri ile paylaştılar. Yapılan değerlendirme sonucunda "Yeni İşim Girişim Programı" kapsamında Silikon Vadisi için yarışmaya devam edecek aday sayısı 8 kişiye indi. Bugün finalde jürinin beğenisini toplayan üç proje sahibi girişimci Silikon Vadisi'ne gidecek ve orada fikirlerini geliştirme fırsatı bulacak." Şahin açıklamasının devamında "Bölge üniversiteleri, ticaret ve sanayi odaları, teknopark ve teknoloji transfer ofislerinin de destekleriyle hayata geçirdiğimiz bu program ile bölgedeki yenilikçi uygulama ve patent sayısının artmasını, orta ve uzun vadede bölgesel girişimcilik ortamının güçlenmesini ve yeni girişimcilerin cesaretlendirilmesini hedefliyoruz." dedi. Silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazanan proje sahipleri ve programa katılan tüm girişimcileri tebrik eden Genel Sekreter Şahin, programın ülkemizde son yıllarda artan başarılı girişimcilik faaliyetlerine çok güzel bir örnek olmasını temenni etti. Girişimcilerin ABD'den döndükten sonra projelerinin hayata geçirilmesi için gerekli finansmanın bulunması için arayışlarına referans olacaklarını belirten Şahin, tüm projeleri önemsediklerini sözlerine ekledi.

8 ADAY FINALDE YARIŞTI
"Yeni İşim Girişim" programı kapsamında bilişimden, sağlığa kadar farklı alanlarda birçok yenilikçi uygulamaya yer veren projeler Silikon Vadisi'ne gitmek için kıyasıya yarıştı. Finalde Bahri Kırbıyık "Akıllı Tarım", Mücahit Dalyan "Diabi", Mehmet Can Aşar "Discy" Tugay Özay Asan "HesaPP", Kaan Köse "Locatiway", Mehmet Ali Çetin "Net Esnaf", Ayşenur Süngü "PANHOL", Erdem Hilmi Küçükköse "TR Cari" adlı projeleri ile yarıştı. Finale kalan sekiz adayın proje sunumları katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Sunumlardan sonra profesyonellerden oluşan jüri, Silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazanan üç projeyi belirledi. Bu kapsamda TR Cari isimli projesiyle Lüleburgaz'dan Erdem Hilmi Küçükköse, Akıllı Tarım projesiyle Hayrabolu'dan Bahri Kırbıyık ve Diabi isimli projesiyle Edirne'den Mücahit Dalyan silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazandı. Ayrıca yarışmanın dördüncüsü 7.000 TL, beşincisi 5000 TL değerinde ticarileştirme desteği ödülünü alırken, diğer üç proje sahibi altı aylık mentor-danışman desteğinden yararlanacak. Silikon Vadisi'ne gidecek adayların belirlenmesinin ardından programın ardından tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

PANEL DÜZENLENDİ
Demo Day etkinliğinde Trakya Girişimcilik Platformu paneli de düzenlendi. Panelde Yeni İşim Girişim programında 2016 ve 2017 yılında dereceye giren Kadir Can Kırkoyun, Ertaç Paprat ve Anıl Başaran dinleyicilere tecrübelerini aktardı ve oluşturdukları Platform hakkında bilgi verdi. Yarışmanın hayatlarında meydana getirdiği değişiklikleri anlatan girişimciler böylesine önemli bir organizasyonun Trakya'ya kazandırılmasından dolayı Trakya Kalkınma Ajansı'na ve Genel Sekreter Mahmut Şahin'e şükranlarını ilettiler. Burada kısa bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin de, her yılın finalistlerinin bir sonraki yılın girişimcilerine destek olduğunu, tecrübelerini aktardığını ve onlara yol gösterdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trakya’nın genç girişimcileri Silikon Vadisi’ne gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN