"Türkiye'de yerli araba yapıyoruz"

Giriş Tarihi: 27.2.2013 11:27
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, ''Bence biz Türkiye'de yerli araba yapıyoruz. Çünkü yerlilik oranı bazılarında yüzde 60, bazılarında yüzde 80. Ortalaması yüzde 56'lara gelen bir yerlilik oranı var. Yerli otomobilden ziyade yerli marka konusuna konsantre olmamız lazım'' dedi.

AA Finans Masası'na konuk olan OSD Başkanı Kudret Önen, sektöre ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi, beklentilere ilişkin soruları yanıtladı.
Önen, geçen hafta açıklanan yeni teşvik sistemi ile ilgili, ''Bizi çok mutlu eden, bizi çok heyecanlandıran, ülkemizin otomotiv sanayisinin dünyadaki cazibesini artıran çok mutlu bir haber'' dedi.

Bunun sektör için son yılların en önemli haberlerinden birisi olduğunu belirten Önen, teşvikle ilgili son düzenlemenin bugünkü sanayinin rekabetçiliğinin korunmasında çok önemli olduğunu dile getirdi.

2023 planlarına göre otomotiv sektörünün 3-4 katı büyümesi gerektiğini anımsatan Önen, bir gazetenin yaptığı karşılaştırmadan bahsederek, ''Şu anda en büyük rakibimiz Orta Avrupa. Neredeyse bizden daha ucuz olan yerler var Avrupa'nın ortasında. Fakat sanayi, teşvikler olarak baktığımızda, özellikle yeni teşvikler olarak baktığımızda hepsinden daha avantajlı konuma gelmişiz'' ifadelerini kullandı.

Bir otomobilin dizaynından üretime geçmesinin 3 yıl olduğunu vurgulayan Önen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bir otomotiv projesinin de 2-2,5 seneden önce kararın meyvelerini görmeniz çok zor. O yüzden hemen yarın olacak bir şey değil. Yarın için şu mesaj verilmiştir: 'Biz otomotiv sanayisini geliştirmekte kararlıyız. Ona göre de şartlarımızı buna göre revize ettik. Bu, yarın olan bir karardır. Avrupa'dan gazetelerden de okuyoruz. İşte bazı firmalar, hemen buna reaksiyon gösterecektir. Yarın olan budur. İnsanların proje masasında Türkiye'nin oturmasıdır. Bunun otomotiv sektöründe bizim gerçekten hissedeceğimiz zaman herhalde en az 3-4 yıldan önce olmaz.''

ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'de yerli araba yapıyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN