Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VW'den 10 yıllık naz

Volkswagen Grubu'nun Türkiye yatırımı, ilk olarak 2005'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda gündeme geldi. Alman devinin nazı dokuzuncu yılına girdi. Yatırım da inşallah onuncu yıla

Giriş Tarihi: 4.3.2013
Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) Türkiye'de yatırım macerası 9'uncu yılına giriyor. Doğuş Holding'in Başkanı Ferit Şahenk VW Grubu'nu ilk olarak 2005 Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda Türkiye'de yatırım yapmaya davet etmişti. Aradan geçen dokuz yılda yüzlerce kez yatırım gündeme geldi ancak hep lafta kaldı. Önümüzdeki hafta yılan hikâyesine dönen yatırım yine Cenevre'de fikrin ilk ortaya çıktığı yerde masaya yatırılacak. 2005 sonrası yıllarda Volkswagen'e yatırım çağrısına hükümet de eşlik etti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir çok kez VW'nin Türkiye'de yatırımını gündeme getirdiler. VW Grubu, bu çağrılara tam olarak 'ne evet ne de hayır' yanıtı verdi.

ÜST YÖNETİMLE GörüşÜLECEK
Kimi zaman unutulan kimi zaman gündeme gelen '10 yıllık yatırım macerası' bu yıl 5 Mart'ta kapılarını açacak Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda, başladığı yerde devam edecek. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk'le birlikte fuarda, VW üst yöneticileriyle görüşüp, yatırım çağrısını tekrarlayacak.

VW'nin Türkiye'de zaten yatırımı var
Almanya dışındaki ilk yatırımını Türkiye'de gerçekleştiren MAN, aslında VW Grubu bünyesinde faaliyet gösteren bir marka. 1966'da Ankara'da kurulan tesis, bugün markanın otobüste en önemli üretim üslerinden biri. MAN Türkiye, son olarak 2012'de 15 milyon euroya Avrupa'nın en büyük boyahane/kataforez tesisi yatırımına imza attı. VW'nin MAN'daki payı yüzde 53.71, oy hakkı ise yüzde 59.90.

Türkiye macerasının kilometre taşları
Mart 2005

Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk, Cenevre Otomobil Fuarı'nda Volkswagen'in Türkiye'de yatırım yapmasını istediklerini söyledi.

Kasım 2006
Dönemin Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Michael Kern, yatırım için görüştüklerini açıkladı. Türkiye'de üretilecek modelin ticari araç olduğu belirtildi.

Kasım 2007
Şahenk, "Otomotivde merkez haline geldik. Türkiye'nin stratejik konumu, pazarlara yakınlığı, kaliteli insan gücü ve kaliteli üretim, VW'in yeni yatırımlarına Türkiye'yi de dahil ettirir diye düşünüyorum" dedi.

Ocak 2012
Doğuş Otomotiv Başkanı Aclan Acar, Davos'ta VW'nin Türkiye'de yatırım potansiyellerini ciddi analiz ettiklerini ve bir rapor hazırlandığını açıkladı.

Şubat 2012

Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, VW'nin yatırımının bu yıl netleşeceğini söyledi. VW'nin Türkiye'de binek ve ticari araç üretimi için yatırım yapmaya çok hevesli olduğu açıklandı.

Şubat 2013
Bakan Çağlayan, Türkiye'de yatırıma yanaşmayan VW'e tepki gösterdi. Alman Başbakanı Merkel'in Türkiye seyahatinde VW'nin yatırımı da konuşuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VW'den 10 yıllık naz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN