Mercedes-Benz'den rekor

Giriş Tarihi: 20.1.2014 15:37 Güncelleme Tarihi: 20.1.2014 16:03

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, 2013 yılını tarihi rekorların gerçekleştiği bir yıl olarak kapattıklarını belirterek, 2014 yılının zor bir yıl olacağını öngördüklerini, ancak bu yıla ilişkin hedeflerinde bir revize yapmayacaklarını, yatırımlarını sürdüreceklerini söyledi.

2013 yılının değerlendirmek ve 2014 yılı hedefleri hakkında bilgi vermek üzere Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Rainer Genes, 2014 yılında da pazar paylarını arttırıp, pazardaki konumunu güçlendirmeyi, tüm ürün gruplarındaki pazar konumunu geliştirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, müşteri ve pazar beklentileri doğrultusunda ürün portföyünü geliştirip genişletmeyi hedeflediklerini belirtti. Rainer Genes, 2014 yılını zor bir yıl olarak değerlendirmekle satış hedeflerinde bir değişiklik düşünmediklerini, şu anda en önemli sorunun döviz kurlarındaki hızlı oynaklık ve vergi konusu olduğunu ifade etti.Rainer Genes, Türkiye'nin genç ve artan nüfusu yanı sıra gelir düzeyindeki yükseliş ile sektör için büyük bir potansiyel sunduğunu,Türkiye'ye yatırım yapmaya ve yatırım kapasitesini arttırmaya devam edeceklerini belirterek, "Yurtiçinde pazar payımızı arttırmanın yanı sıra hedefimiz hem toplam satışlarda ihracatın payını arttırmak hem de parça ihracatına da hız vermek olacak.Yatırımlarımız bizim Türkiye'ye inancımızı gösteriyor" dedi. Rainer Genes, 2013 yılında yaklaşık 57 milyon Euro yatırım yapan şirketin, 1967'de kurulduğu günden bugüne toplam yatırım tutarının ise 807 milyon Euro'ya ulaştığını bildirdi.

"OTOMOBİLDE YÜZDE 57 ARTIŞLA TARİHİ REKOR KIRDIK"


2013 yılı gerçekleşmeleri hakkında bilgi veren Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün,sektörde 46. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş'nin 2013 yılını tarihi bir rekorla kapattığını,tüm ürün grupları dahil, toplamda 52 bin 262 adetlik (48 bin 621 adet yeni ve 3 bin 641 adet 2.el) satış hacmi ile tarihinin en yüksek araç satışına ulaştıklarınını söyledi. Süer Sülün'ün verdiği bilgiye göre, otomobil ürün grubunda Mercedes-Benz Türk'ün, 2013 yılında 20 bin 23 adetlik otomobil satışı ile 2012 yılının yüzde 57 üzerinde satış gerçekleştirerek tarihinin en yüksek otomobil satış adedine ulaştığını açıkladı. Grubun amiral gemisi olarak gördükleri otobüs ürün grubunda ise şehirler arası ve şehiriçi otobüs satışı ile toplamda bin 174 adetlik satış rakamına ulaşan Mercedes-Benz Türk'ün , yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası olduğunu belirten Süer Sülün, otobüs ihracat rakamının bir önceki yıla oranla yüzde 28 arttırarak başta Batı Avrupa olmak üzere 2 bin 864 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdiklerini ve böylece şirketin bugüne kadarki toplam otobüs ihracat rakamının 30 bin adede çıktığını söyledi.

KAMYON VE HAFİF TİCARİ ARAÇLAR


Kamyon ürün grubu hakkında da bilgi veren Süer Sülün, 2013 yılında 17 bin 3 adetlik rekor satış gerçekleştirdiklerini ve toplamda 2 bin 445 adetlik kamyon ihracatı gerçekleştirdiklerini sektörde yüzde 7 düşüş olurken Mercedes'in büyümeye devam ettiğini ve toplam satışların yüzde 40'ın da filo satışı olduğunu ifade etti. Hafif ticari araçlar ürün grubunda ise sektörün yüzde 4 daralmasına karşın Mercedes-Benz Türk'ün 10 bin 421 adetlik satışla yüzde 13 büyüdüğünü aktaran Süer Sülün,hafif ticari araçlar grubunun 2014 yılında satışlarını ve pazar payını arttırmayı hedeflediğini belirtti.Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk'ün, 2009 yılında başlayan 2. el faaliyetleri kapsamında da toplamda 3 bin 641 adetlik araç satışı gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercedes-Benz'den rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN