Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japon devler yeni nesil pil için bir arada

Gelecekte elektrikli araçlarda kullanılacak son teknoloji ürünü pillerin geliştirilmesini hızlandırmak için Japon devleri güçlerini birleştirmeye karar verdi.

Giriş Tarihi: 14.5.2018 16:43
Japon devler yeni nesil pil için bir arada

Toyota, Nissan, Honda, Panasonic ve diğer bazı Japon şirketleri birlikte üretim teknolojisi üzerinde çalışacaklar. Yeni kurulan ortaklığın amacı, Japon otomobil üreticilerinin elektrikli araçlar teknolojisinde lider olmalarını sağlayacak yeni katı hal pillerini geliştirmek. Japon hükümeti de 1,6 milyar yen ile bu projenin finansmanına maddi olarak destek vereceğini açıkladı.

Daha az parça içermesi, sıvı elektrolitlerin kullanılmaması ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasından dolayı "katı hal" artık elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon pillerde önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Toyota her ne kadar bu pillerin geliştirilmesinin öncülerinden olsa da şu ana kadar bu teknolojiyi hiçbir aracında kullanmadı.

Japon firmaların hedefi araç üretiminde yaygın olarak kullanılabilmesi için bu pillerin performansını artırmak. Planlara göre ilk etapta bu pillerle bir otomobilin ortalama 550 km'ye, 2030 yılına kadar da 800 km mesafeye ulaşması.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japon devler yeni nesil pil için bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN