Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyada patlayan şarkıcı

Önce Myspace'te ünlendi. Şarkıları dillere düştü. Mabel Matiz, iki yıl boyunca kimliğini gizledi. Sonra aralık ayında Göksel'in konserinde konuktu, geçen hafta da ilk konserini verdi, Teoman'la düet yaptı. Haftaya ise albümü çıkıyor. Matiz'le diş hekimliğinden müzisyenliğe geçişini ve müzik tarzını konuştuk

Son zamanlarda, internette Mabel Matiz ismine rastlamak kaçınılmaz oldu. Twitter'dan Ekşi Sözlük'e kadar pek çok paylaşım sitesinde ondan bahsediliyor. Matiz'in, dinleyenleri derinden etkileyen şarkı sözlerinde hayatı gösteren bir ayna saklı sanki, sürekli kırıldığı halde bakmaktan kendinizi alamadığınız... Geçen hafta İKSV Salon'da verdiği ilk konserinde Teoman'la düet yapan Mabel Matiz'in ilk klibi Arafta, müzik kanallarında dönmeye başladı. Aynı zamanda diş hekimi olan Matiz, önümüzdeki hafta Esen Müzik'ten çıkacak olan ilk albümüyle müzik piyasasına hüzünlü ve etkileyici bir ses getirmeye başladı bile...

- Mabel Matiz ismi nereden geliyor?
- Mabel ismini, Buket Uzuner'in Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanında geçen Tuna karakterinin takma adından aldım. Mabel ismine de, yaptığım müziği ve hayata bakışımı en iyi ifade ettiğime inanarak Matiz'i ekledim. Matiz, eski Yunanca kökenli 'methiysos' (aşırı sarhoş, düşkün kimse) sözcüğünden geliyor.

- Peki o zaman Fatih Karaca kim?
- Mabel ve Fatih aynı kişi. 1985 yazının son gününde, Mersin Erdemli'de doğdum. Limon, portakal bahçeleri arasında, şarkılar ve türküler içinde, dünya mutlusu bir çocukluk geçirdiğimi söyleyebilirim. Çocukluk dönemimin bütün Türkçe şarkılarına âşık biri olarak, lisedeyken edindiğim ilk gitar müzik sevgimi şekillendirdi.

- Müzikle bu kadar haşır neşirken, neden diş hekimliği fakültesinde okudunuz?
- Lisedeyken diş hekimliğine büyük ilgi duyuyordum. Üzerine bir de senelerin İstanbul aşkı eklenince, 2003'te kendimi İ.Ü Diş Hekimliği Fakültesi'nde buldum.

- Aileniz 'İstanbul'a doktor ol diye yolladık, şarkıcı değil!' diye kızmadı mı?
- Başlangıçta evet. Hatta müzakereler halen sürüyor diyebilirim. Mesleğimi yapmamı elbette istiyorlar, ama ne mutlu ki müziğime de büyük destek verdiler.

- Şarkıları internette paylaşmaya ne zaman karar verdiniz?
- Üç yıl önce bir blog sayfam vardı, orada kendi yaptığım cover kayıtlarını paylaşıyordum. Bir Myspace sayfası açıp yavaş yavaş kendi şarkılarımı da yayınlamaya başladım.

- İlk zamanlar yüzünüzü saklamıştınız.
- Evet, bilinçli yaptım. İki yıl boyunca M. Fatih Öz'ün çizdiği Mabel illüstrasyonu dışında, hiçbir yerde fotoğraf ya da herhangi bir şahsi bilgi yayınlamadım. İnsanların, yüzünü görmedikleri, kim olduğunu bilmedikleri bir müzisyene ve müziğine karşı alacakları tavrı ve mesafeyi merak ediyordum.

Teoman'a ve Göksel'e şarkı verdim
- Şarkılarınız, yalnızlık, ayrımcılık, ötekileştirme gibi duygular içeren sözcüklürlü hüzünlü bir itiraz gibi...
- İnançlar, fikirler, etnik kimlikler, cinsiyetler, cinsel kimlikler insan onuru ve değeri üzerinde belirleyici ya da söz sahibi bilgiler değildir, olamazlar. Bunun aksini dile getiren, uygulayan her türlü ayrımcılığın ve ötekileştirmenin elbette karşısındayım.

- Albümün dikkat çeken şarkılarından biri de Birhan Keskin'in Zaman adlı şiiri...
- Birhan'ın Zaman şiiriyle büyülenmiştim, şiiri ikinci okuyuşumda nakarat kısmını mırıldanmaya başladığımı anımsıyorum. Sonrasında Birhan'la bir araya geldik; büyük bir incelikle şiirini, armağan etti.

- Geçen hafta verdiğiniz ilk konserinizde, Teoman'la aralık ayında da Göksel'le düet yaptınız.
- Göksel ve Teoman'la, albüm kayıtlarını yakın çevremize dinletmeye başladığımız dönemde tanıştım, destek verdiler. Albümlerinde birer şarkım var.

Cennet dediğin şey bir başkasının cehennemi
- Yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?
- 80'ler ve 90'lar dönemindeki Türk müziğinden epey etkilenmiş biri olarak, Türk pop müziği yaptığımı iddia edebilirim. Aslında içinde rock'tan, alaturkaya birçok tür var. Ne diyeyim bilmiyorum ki. Dinleyenlere de kalmış.

- Albüm hikayeniz nasıl başladı?
- Yapımcım Engin Akıncı'nın Myspace sayfamdaki şarkılarıma rastlamasıyla başladı. Günlerce oradaki kayıtları dinlemiş. Diş kliniğinde nöbette olduğum bir gece, şarkılarımı bir albümde toplamak istediğinden bahseden mailini aldım. Sonrasında Alper Erinç ve Alper Gemici ile tanışmak, o stüdyoda kayda girmek rüya gibiydi.

- Peki Mabel Matiz şarkılarındaki kadar hüzünlü, melankolik bir adam mıdır?
- Evet, melankoliye çok yatkınım ama hep bir eğlence de söz konusudur.

NE DEDİLER?
GÖKSEL: "Bazı insanlar vardır, ilk gördüğünüz anda içiniz ısınır, tanıdık gelir. Mabel ve şarkıları bende böyle bir his uyandırdı."
NAİM DİLMENER: "Mabel Matiz, piyasa kurallarından bağımsız, alternatif bir müzik yapma ve ayakta durma biçimi getiriyor. Hiç Bob Dylan'ımız olamadı; Mabel'de ben bu ihtimali görüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyada patlayan şarkıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN