Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'u yaşıyor gözleri kapalı

Görme yeteneği olmadığı için İstanbul'daki tarihi Bizans yapılarını elleriyle keşfeden İspanyol profesör Pepe Soto Chica, Bizans İmparatorluğu'nun son dönemini anlatan Aslanların Zamanı isimli bir roman yazdı

Giriş Tarihi: 3.7.2011 ABONE OL
İspanya ordusunun topçu birliklerinde yüzbaşı olarak görev yapan Pepe Soto Chica'nın hayatı, 1996'da bombalarla ilgili bir çalışmada kazayla patlayan bir el bombasıyla alt üst oldu. Büyük patlamanın en yakınında olan Chica'nın sağ bacağı koptu, her iki gözü görme yeteneğini, kulakları da işitme yeteneğini kaybetti. Aylarca hastanede yatarak hayata yeniden tutunmaya çalışan İspanyol yüzbaşının kaybettiği sağ ayağına protez takılarak yürümesi sağlandı. Kulaklarına takılan özel birtakım cihazlarla az da olsa duyabilen Chica, görme yeteneğini ise tekrar kazanamadı. Yaşadığı iş kazası nedeniyle askerlik yapamayacağını anlayan Chica, bunun üzerine yaşama yeniden tutunmak için çocukluğundan beri meraklı olduğu tarihe yöneldi. İspanya'nın en eski ve tarihi üniversitelerinden biri olan Granada Üniversite'nin tarih bölümünde okumaya başlayan Chica, önce mezun oldu, sonra da profesör olmak için çalışmaya başladı. Bizans İmparatorluğu'nun tarihine büyük ilgi duyan Chica, doktora tezini de bu konuya ayırdı. Chica, İstanbul'a ilk kez doktora tezini hazırlamak için geldi.

TÜRKÇEYE ÇEVRİLSE, ÇOK MUTLU OLURUM
Yedinci yüzyılda Bizans İmparatoru olan Kral Heraklius dönemindeki tarihi yapıları araştıran Chica, bu kral tarafından Ayvansaray'da yaptırılan surları tek tek elleriyle inceledi. Görme yeteneği olmadığı için tüm surları sadece elleriyle dokunup tanıyan Pepe Soto Chica, araştırmasının sonunda tam bin sayfalık tez hazırlayarak İspanya'ya döndü. Chica'nın İstanbul'da hazırladığı tez, İspanya'nın en önemli üniversitesinde çok ilgi görünce de hocalarının onayıyla profesör oldu. Chica, bu çalışmalarının sonucunda Bizans İmparatorluğu'nun son dönemini anlatan Tiempo De Leones / Aslanların Zamanı isimli tarihi bir roman da yazdı. Romanın tüm Avrupa'da yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Chica, "Aslanların Zamanı Türkçeye de çevrilirse çok mutlu olurum," diyor.

AVRUPA, İSTANBUL'U TANIMALI
İstanbul' un tarihini İspanya ve tüm Avrupa'ya tanıtmak isteyen Chica, romanında Bizans İmparatorluğu'nun son zamanlarında yaşlı bir adamın hayat hikayesini ve tarihte bıraktığı izleri anlatıyor. Aslanların Zamanı adlı bu roman İspanya'da o kadar ilgi gördü ki kısa sürede üç baskı yaptı. Pepe Soto Chica, romanını çok önemli bir tarihin kalıntılarının üzerinde yaşayan Türklerin de okumalarını istediğini söylüyor: "Bu romanımı okuyan İspanyollar, mutlaka merak edip İstanbul'a gelir. Türkçeye çevrilmesi halinde Türkler de benim gibi farklı şeyler görüp yaşayacaklar."
ALİ BALCI


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'u yaşıyor gözleri kapalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN