Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evet, sahiden mutfakta erkek var

Gazeteci Deniz Alphan'ın kitabı Mutfakta Erkek Var, yemek konusunu ciddiye alan erkeklerin ilginç hikayelerini ve tariflerini içeriyor. Kitapta Ferzan Özpetek, Mehmet Barlas, Mustafa Alabora, Ali Poyrazoğlu gibi isimlerle sohbetler var

Giriş Tarihi: 21.8.2011 ABONE OL
Kim demiş "Erkek milleti yemek pişirmekten anlamaz," diye! Mutfakta Erkek Var kitabı, mesleği aşçılık olmayan erkeklerin de mutfakta usta olabildiğinin en güzel kanıtı. Kendisi de mutfakta harikalar yaratan gazeteci Deniz Alphan, 28 ünlü erkeğin mutfağına girmiş ve onlar bir yandan yemek yaparken o da kendileriyle röportaj yapmış. Tiyatrocu Ali Poyrazoğlu'ndan orkestra şefi Cem Mansur'a, oyuncu Mehmet Ali Alabora'dan yazar Murat Belge'ye, gazeteci İsmet Berkan'dan yönetmen Ferzan Özpetek'e pek çok erkeğin hem orijinal tariflerini hem de enteresan hikayelerini bulacaksınız bu kitapta. Daha önce Dina'nın Mutfağı adlı bir yemek kitabı da çıkaran Deniz Alphan'la yeni kitabı üzerine konuştuk...
- Siz mutfakla çok haşır neşirsiniz. İzlenimlerinize dayanarak soruyorum, sizce mutfakta, kadınlarla erkekler arasında ne gibi farklılıklar var?
- Kadınların çoğu için yemek pişirmek bir ev işi. Çoğu mecburiyetten yemek yapar. Görev olarak yapılan bir işten insan zevk alır mı hiç? Erkekler kendi istekleriyle mutfağa giriyor. Onun için de yemek pişirmeyi nefret edilecek bir iş olarak gören kadınlardan çok farklı bakıyorlar meseleye. Mutfakta olmak onlar için müthiş bir zevk. Canı çekince yemek pişiren kadınlar da büyük zevk alır yemek yapmaktan. Her gün ev halkının karnını doyurmak için mutfağa giren kadınların işi inanılmaz zor. Oflaya puflaya yaptığın o yemeği bir de beğendireceksin... Sofraya et getirirler kimisine kokar kimine yağlı gelir, börek yaparsın biri peynirli ister biri kıymalı. Erkekler pişirince herkes takdir eder 'Bravo vallahi,' diye iltifatlar başlar. Mutfaktaki tavırları için de genellemek gerekirse, yemek yaparken kadınlar daha pratik. Erkekler ise daha titiz ve disiplinli...
- Bir erkeği mutfağa sokan en önemli sebep nedir?
- Kitap için sohbet ettiğim kişilerin bir kısmı kafa dinlendirmek için, bir kısmı da sevdikleriyle bir şeyler paylaşmak için giriyor mutfağa. Çocukluk günlerine özlem de sebeplerden biri. Takdir edilmek de insanı motive eder.

AÇIK AÇIK 'ÜŞENİYORUM' DESİNLER
- Profesyonel mutfaklarda erkekler bu kadar başarılıyken, gündelik hayatta 'Ben beceremem,' diyen erkek sayısının çok olması, sizce bir kaçış mı?
- Kaçış tabii... Kadın veya erkek 'Ben beceremem yemek yapmayı,' diyorsa, inanmayın. Açık açık söylesinler, 'Sevmiyorum, üşeniyorum,' desinler. Yeter ki istensin, herkes karın doyuracak kadar yemek yapabilir. Bu işi sevmek, meraklı olmak, başkalarıyla paylaşmaktan zevk almak, marifet sergilemek ayrı şey.

Aşk acısını dindirmek için reçel kaynatan kim?
- Kitabın girişinde, söyleşiler sırasında Türk evlerindeki değişik yemek kültürlerinin yansımasını gördüğünüzü söylemişsiniz. Birkaç örnek verir misiniz?
- Çoğu kimse değişik yörelerde farklı kültürlerle büyümüş. Murat Belge, babasının pişirdiği sülünü yemiş çocukluğunda; Cenk Sönmezsoy sağlıklı yemeklerle büyümüş... Nesim Bitran, annesinin yaptığı kulağa çok değişikmiş gibi gelen ama Sefarad Mutfağı'nın çok bilinen erik sosuyla yapılan gelincik balığından söz etti. Görgün Taner aile geleneği, eskiden keklik eti ile yapılan çok değişik bir mantıyı anlattı...
- Bu erkekler arasında sizi en çok şaşırtan kim oldu?
- Şaşırtan olmadı çünkü zaten biliyordum bu meraklarını... Ama disiplinli ve bu kadar sakin olmaları beni şaşırttı. Sakin sakin, hatta bazen bir kadeh şarap eşliğinde çabucak halledildi her şey.
- Kitapta en ilginç/komik bulduğunuz hikaye hangisi?
- Mesela Ali Poyrazoğlu'nun ayrıldığı sevgilisini unutmak için, tavsiye üzerine reçel kaynatması komik bence.
- Sizce kitabı okuyan kadınlar, bu erkeklerin eşlerini kıskanır mı?
- Çok kıskanmasınlar çünkü günlük sıkıcı yemekleri genellikle erkekler pişirmiyor. Onlar canları çekince, zevk için yemek yapıyorlar. Yemek pişirmeyi sevmeyen kadınlar Melek Manisalı'yı kıskanabilir çünkü Ali Manisalı her zaman günlük yemeği bile zevkle pişiriyor. Bu arada söylemem gerekir, Melek de şahane yemek pişirir.
- Sizin eşinizin mutfakla arası nasıl?
- Mutfaktan uzak duranlardan değil... Berktan evde yemek olmayınca -ki eklerin basıldığı perşembe ve cuma akşamları hep öyledir- kesinlikle aç kalmaz, şahane bir şeyler uydurur kendine. Tekneyle tatil yapıldığında da yemekleri o pişirir... Değişik makarnaları arkadaşlarımız tarafından iyi not alır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Evet, sahiden mutfakta erkek var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA