Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli mesajların farkında mısınız?

Film izlediğimizi zannederken aslında birileri bilinçaltımıza girip zihnimizi mi yönlendiriyor? Gözümüzle göremediğimiz, kulağımızla duyamadığımız ama beynimizin algıladığı mesajlar davranışlarımızı etkiliyor mu? Tüketici tercihleri, yasak yöntemler kullanılarak mı belirleniyor?

Giriş Tarihi: 19.2.2012
Subliminal mesaj dendiğinde, 'gözümüzle göremediğimiz, kulağımızla duyamadığımız ama beynimizle algılayabildiğimiz mesajlar' kastedilir. Bu mesajların bazı görsel ve işitsel tekniklerle görüntünün ya da sesin içerisine gömülerek bilinçaltına ulaştığı, orada depolanıp davranışlara yön verdiği iddia edilir. Söz gelimi, bir film ya da reklam izliyorsunuz. İzlediğiniz görüntünün içerisinde bir yerlerde, gözünüzle göremediğiniz bir yazı var. Ya da radyo dinliyorsunuz. Dinlediğiniz şarkının arka planında, duyma eşiğinizin altında bir başka ses var. Bu görüntü ya da sesin beyninize aktarılması ve davranışlarınıza yön vermesi mümkün mü? Bazı uzmanlara göre bu pekala mümkün. Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen bu konudaki araştırmalarıyla bilinen isimlerden. "Gözümüzle ilk bakışta göremememiz ya da kulağımızla duyamamamız bir görüntü ya da sesin olmadığı anlamına gelmiyor," diyor. "Bu görüntü ve sesler biz farkında olmadan zihnimize yön verebiliyor. Bilinç düzeyinde algılanamayan bu mesajlar bilinçaltımız tarafından kaydediliyor. Gözbebeğinin hemen ardındaki fovea noktası (göz çukuru) bu görüntüleri beyne aktarıp depoluyor ve yeri geldiğinde davranışlarımızı etkileyebiliyor." Bilgen, 'gizli mesajların insan bilinçaltının umut, korku, suçluluk ve cinsellik gibi duygulara odaklı yapısından yararlanarak işlendiğini' vurguluyor. Buna göre insan bilinçaltı özellikle doğum ve ölümle ilgili arketiplere daha duyarlı. Bu arketiplerle subliminal mesajlar arasında bir cinsellik ve saldırganlık eşleştirmesi yapılması mesajların davranışların oluşmasında öncelik kazanmasına yol açıyor.

UZMANLAR YETERSİZ
Bu konuya tabiri caizse 'kafayı takmış' isimlerden biri de gazeteci Sefer Darıcı. Darıcı, Dr. İbrahim Bilgen ve yazar Aytunç Altundal ile birlikte A Haber'de yayınlanan Deşifre programına katıldı ve subliminal mesajlar konusunda önemli açıklamalar yaptı; programda, reklam ve çizgi filmlerden seçtiği bazı örnek görüntüler gösterdi. Darıcı bu yöntemin Türkiye'de de yaygın olarak kullanıldığını söylüyor: "Türkiye'de halk arasında fazla bilinmese de subliminal mesajlar maalesef birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor. Kızıl ötesi ışınlar ve düşük frekanslı reklamlarla gizli propaganda yapılıyor. Özellikle büyük markalar reklamlarda ve gizli örgütler sinema yapımlarında subliminal mesajlar kullanarak izleyiciyi manipüle ediyor." Darıcı'nın dikkat çektiği bir başka konu ise çizgi filmler: "İşin en korkunç tarafı bu tekniğin hedefinde çocukların da olması. Masum zannettiğimiz çizgi filmlerin arasına pornografik resimler ya da şiddet içeren görüntüler koyulabiliyor. Bunlar çocuklarımızı olumsuz davranışlara yönlendirebiliyor." Başta ABD olmak üzere dünyada 55 ülke 'subliminal mesajların' kullanılmasını yasaklamış durumda. Türkiye de subliminal mesajları yasaklayan ülkeler arasında. 3984 sayılı kanunun 24. maddesi 'bilinçaltına yönelik reklamları' yasaklıyor. Bu hüküm başka kanun ve yönetmeliklerle de destekleniyor. Ama Darıcı o konuda da dertli: "Bu mesajlar sadece ticari amaçlarla değil, sapkın bazı örgütlerin propagandası için de kullanılabiliyor. Mesajlar ancak bazı programlar yardımıyla ve yöntemleri bilen kişilerin yapacağı incelemeyle bulunabiliyor. Türkiye'de ne yazık ki bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar ve uzman sayısı yetersiz. Malesef bunu deşifre edecek kadrolara sahip değiliz. Hükümet bir an önce bu konuya önem vermeli ve tedbirler almalı."

ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli mesajların farkında mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN