Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Hoca'ya veda

Giriş Tarihi: 11.3.2012
1996 yazında bir cumartesi günü, çocuk annesiyle sinemaya gitmeden önce tutturur: "Önce satranç kulübüne gidelim, turnuvalara katılmak istiyorum." Anne, çocuk tarafından adeta sürüklenir kulübe. Kulüpte onları bıyıklı ve gözlüklü bir adam karşılar. Adam, çocuğa acele etmemesini, turnuvalara katılmadan önce kursa yazılması gerektiğini söyler. Seviyesini anlamak için bir de oyun oynarlar. Oyunda çocuk sevinçle adamın piyon verdiğini zannedip hemen kapar piyonu. Halbuki o piyon fedası basit bir tuzaktır, çocuk mat olur ve ilk dersini alır.
Benim gibi binlerce çocuğun daha ilk dersini aldığı adam geçtiğimiz çarşamba vefat eden Ali İpek'tir. 1952 doğumlu İpek, satrancı bugün geç sayılacak bir yaşta (14) öğrendi. Oyununu kahvehanelerde ilerletti. İstanbul Satranç Derneği'ne yolu düştü ve 1970'te ilk turnuvasını oynadı. 1971 Türkiye Gençler Şampiyonu oluşundan ölümüne kadar satrancın içindeydi. Kendi kendine çıkardığı kariyer istatistikleri hem kariyerini hem de dillere destan titizliğini anmaya yeter: 250 resmi turnuva, 2000'den fazla resmi oyun, 27 kez Türkiye Şampiyonası'na katılım, 16 defa ilk beş derece, üç kez eş puanla birincilik ve 1995'te gelen şampiyonluk. Son olarak, yedi satranç olimpiyatı ve FIDE Ustası unvanı.
Ali İpek'in saygınlığı uzun kariyeri ve karakterinin yanında satranca hizmetlerinden gelir. Federasyonda pek çok görev aldı. Ankara'ya geldikten sonra 1990'larda TED Satranç Merkezi'nde Teoman Ulucan ile birlikte dünyadaki asırlık prestijli kulüpleri aratmayan bir ortam yarattı.
Oynadığı ve yönettiği TED Kolejliler, 1995'te başlayan satranç liginin ilk yıllarına damga vurdu. Eczacıbaşı ortaya çıkana kadar ligin Real Madrid'i, Los Galacticos'uydu. 2000'lerde TED Kolejliler Spor Kulübü, basketbola ayrılan bütçenin belki de yüzde birini, basketboldan çok daha başarılı, en az basketbol kadar okul ve kulüple bütünleşmiş satranca çok gördü. Önce merkez kapandı, sonra kulüp yok oldu... Neyse ki Ali Hoca okulda ders vermeyi sürdürdü.
Bir satranççıyı yad etmenin en iyi yolu anı turnuvalarıdır. Satranç federasyonu en kısa sürede Ankara'da Ali İpek Anı Turnuvası adıyla güzel bir festival düzenlemeli. Ali Hoca, bunu hak etmiyorsa kim edecek? Huzur içinde yat Ali Hoca! Seni unutmayacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Hoca'ya veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN