Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampanyayla küşneme, şarapla enginara karşı!

Damakta raydan çıkmaya yatkınlığını sevdiğimiz bir yemek yazarı, "Enginardaki 'cynarin' maddesi, şarabın lezzetinin içine eder," dedi. X'teki yemekse, şampanyayla küşnemede sıkıntı olmadığını gösterdi!

Giriş Tarihi: 20.5.2012
12 MAYIS CUMARTESİ
ERİK: DEKOR MEYVESİ VE BİR MELİS DANİŞMEND ŞARKISI

Erik fiyatları dibe vurmuş. Mersin'de sezon başında kilosu 200 liraya satılan erik, bugün 50 kuruşa alıcı bulamadığı için hayvanlara yem yapılıyormuş. Nahoş bir haber tabii, ama şunu da düşürüyor akla: Yoksa hemfikir olduğumuz insan sayısı artıyor mu? Erikle ilgili hakiki hislerimi ortaya dökmem için 40'ıma gelmek gerekiyormuş. Gençken idrak edemiyor; sosyal kabul için nasıl bazı hayvanları bağrınıza basmanız gerekiyorsa (kedi-köpek), bazı lezzetlere de bayılmanız icap ediyor (suşi-balık). Erik de illa heyecanla tezahürat yapmamız gereken bir meyve. Aksi halde suratlar ekşiyor. Halbuki sağlam durmak gerek! Erik, bahar habercisi olduğu için etrafa neşe saçar, tamam. Olağanüstü dekoratif, çok fotojenik bir meyvedir; koyun bir çanağın içine, dökün birkaçını da masanın üstüne, fotoğraf kurtulur. İmajı kusursuzdur, lakin tadını da mutlak sevmek zorunda değiliz. O arada Melis Danişmend, Erik diye yeni bir şarkı yapmış, onu dinleriz.

EN POFUDUK OMLET NEREDE?
Bir sürü yerde omlet istediğinizde önünüze ince, yağlı bir tabaka getiriyorlar. Halbuki dünyanın en basit yemeği gibi görünse de, sahanda yumurta nasıl türlü incelikleri olan bir şeyse (Göz göz olacak, sarısı asla dağılmayacak, üstüne kapak kapanmayacak ki beyazlanmasın vs), iyi omletin de maharet istediği kesin. Peki İstanbul'da denk geldiğimiz en pofuduk, en kabarık, en hem köpük hem de tok omlet nerede? Bağdat Caddesi'ndeki Le Pain Quotidien'de (Suadiye). Parmesan ve pestolu olanı pek nefis, ama daha alışılmış (mesela beyaz peynirli) çeşitler de var.

13 MAYIS PAZAR
SANDWICH KASABASININ GURURU, 250 YAŞINDA!
İngiltere'nin Sandwich kasabası, şenliklerle kutlamış: Meğer en lezzetli icatlardan sandviçin 250. doğum günüymüş! Binlerce defa yazılmıştır: Kağıt oyunlarına düşkün Kont John Montagu, bir gün masadan kalkmamak için iki dilim ekmek arası biftek siparişi verir ve... Tarihin ilk sandviçi 1762'de kayıtlara geçmiş, bu da tamı tamına 250 yıl yapıyor. Hâlâ ne kadar genç, ne kadar taze... Yaratıcılığa, tasarıma ne kadar müsait. İyi fikir acayip bir şey!

HER İYİ YEMEK YAPAN KADININ ARKASINDA İYİ GAZ VEREN BİR ADAM VARDIR
"İlkinde rezil olmuştum," demiş Hülya Koçyiğit. Evlendikten ve kızı Gülşah'ı doğurduktan sonra evde hep yardımcılar varmış ve mutfağa girmesi gerekmezmiş. Ama bir gün evde kimse yokken, Selim Soydan taze balık getirmiş. "Ben onları bir güzel yıkadım, una buladım, tuzladım, kızarttım. İbret bir şey oldular, yenecek gibi değil, taş!" diye anlatmış Mehmet Yaşin'e (Hürriyet Pazar). "Selim'in gözünün içine bakıyorum yiyor, bir de bana iltifat ediyordu: 'Meğerse benim karım ne kadar güzel balık kızartırmış...' Biliyorum ki gönlümü almak için söylüyor. Ama bu bana çok güzel bir şevk verdi, bunun daha iyisini yapabilirim arayışına girdim. Eğer Selim bana, 'Allah kahretsin ne kadar beceriksizsin, bir balık pişirmeyi bile beceremedin,' deseydi, bir daha asla o mutfağa girmezdim." Bazısı, kötü davranıldığında hırs yapar, inat eder, bileylenir. Ama çoğumuz için işleyen yöntem budur. Peynir kesip, süsleyip getirdiğimizde bile "Aman da benim tatlım ne güzel şeyler yapmış," diyen erkek, uzun vadede kazanır!

MERAL TAMER, SORBEYE KIRMIZI PUL BİBERLE KARA BİBER KOYUYOR!
Meral Tamer, köşesinde sorbe tarifi vermiş: Evde hangi meyve varsa rondodan geçirip, içine bir limon kabuğu rendeleyip iki-üç portakalın da suyunu sıkıyormuşuz. Kendi yaparken, kırmızı pul biber, kara biber, taze zencefil rendesi, votka ya da tekila da koyuyormuş. Üç püf noktası varmış: 1. Her malzeme ilavesinde tadına bakacak, öyle ilerleyecekmişiz. 2. Donarken buzlanacağı ve tadına su karışacağı için, derin dondurucuya koyarken, arzu ettiğimizden daha vurgulu bir tatta olmasına dikkat edecekmişiz. 3. Tam donmasına fırsat vermeden, her saat başı birkaç kez karıştıracakmışız. Dondurma ya da sorbe yapmaya niyetlenenler, Cenk Sönmezsoy'un, dünyanın en iyi 50 yemek blogundan biri seçilen Cafe Fernando'suna da bakmalı bu arada. "Elimden gelmez," diyenler ise Salt Galata'nın Ca'D'oro'sunda dağ meyveli sorbe sipariş vermeli ve aksayan servisin ağızlarının tadını bozmasına izin vermemeli. Zor, ama imkansız değil.

ENGİNAR, ŞARABIN LEZZETİNİN 'İÇİNE EDER'MİŞ!
Vedat Milor, engin birikimi, takıntılı titizliği ve arada damakta da dilde de şirazeden çıkmaya yatkınlığıyla, en merakla takip ettiğimiz yemek yazarı. "Enginarın içindeki 'cynarin' maddesi şarabın lezzetinin içine eder ve damakta metalimsi-acı bir tat kalır" diyor (Milliyet Pazar). Enginar ile hafif okside ve iyot tadı olan içecekler iyi gidiyormuş. Örneğin manzanilla sherry. Sake de olabilirmiş.


ARKADAŞINA GÖNDER
Şampanyayla küşneme, şarapla enginara karşı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN