Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökyüzünde Venüs fırtınası

6 Haziran'da çok nadir görülen göksel bir olay, Venüs geçişi meydana geldi. Aşk gezegeni Venüs, haziran sonuna kadar geri harekette. Bu göksel Venüs telaşının anlamı ne? Neler olacak? Astrolog Öner Döşer, Ayda Ersan ve Dinçer Güner'e sorduk

Giriş Tarihi: 10.6.2012
Venüs'ün Güneş ile Dünya arasından geçişi anlamını taşıyan Venüs geçişi, az görülen, önemli bir göksel hareket. 6 Haziran 2012'ye denk gelen bu geçişten bir sonraki geçiş, 11 Aralık 2117'de olacak. Venüs'ün ikili geçişleri, sekiz yıllık aralarla oluyor. Daha önce 2004'te bu geçişin birincisi gerçekleşmişti. Şimdi bu geçişle de tamamlanacak. Gökyüzü, haziran ayında çok hareketliydi. 4 Temmuz'da Yay burcunda Ay tutulması olmuştu. 15 Mayıs-27 Haziran arası süren bir de Venüs geri hareketi hüküm sürüyor. Venüs'ün gökyüzündeki bu sıradışı hareketliliği ne anlama geliyor?

Dinçer Güner
HAZİRAN AYINDA GERGİNLİK ARTACAK
"Venüs geçişinin etkileri için tarihe bakmakta yarar var. İlk gözlemlenen Venüs geçişi tarihte 1631-1639 arasındaydı. Osmanlı anıt eseri Taş Han inşa edildi. Vezüv Yanardağı faaliyete geçti. Kasr-ı Şirin Antlaşması imzalandı, deniz savaşları meydana geldi. İkincisi 1761-1769 arasındaydı. Napolyon Bonapart doğdu, Yeni Zelanda keşfedildi. Üçüncüsü 1874 -1882 arasındaydı. Norveç bağımsızlığını ilan etti, Winston Churchill dünyaya geldi, Charles Darwin öldü. İstanbul Beyazıt Kütüphanesi kuruldu. Şimdiki geçiş 2004-2012 arasına denk geliyor. 2004'te Irak'ta geçici anayasa kabul edilirken, saldırı ve çatışmalar oldu. Madrid'de dört trene saldırı düzenlendi. Kızıldeniz'de uçak düştü, Fas'ta deprem oldu. Tarihte geçişler sırasında savaşlar, devrim niteliğinde buluşlar, icatlar, keşifler, bağımsızlık hareketleri meydana gelmiş.Ama bunu sadece Venüs geçişine bağlamak hatalı. 4 Haziran'da gerçekleşen, Ay tutulması ve Jüpiter'in İkizler burcuna geçişi önemli etkilere sahip. Bilgi, iletişim, yazılı belgeler, anlaşmalar, sözleşmeler üzerinde çok etkili olacak. Üç aylık süreçte tarihi imzalar atılabilir, anlaşmalar yapılabilir. Türkiye'nin içinde uluslararası platformlarda anlaşmalar, ortaklıklar, olabilir. Uluslararası büyük firmaların iflasları gündeme gelebilir. Haziran zaten özellikle önemli bir ay, çünkü gökyüzündeki iki büyük gezegen Uranüs-Pluto gerginliği kendini etkin bir şekilde hissettirecek ve bu gerginlik, doğal afetleri ve ölüm oranlarını artırabilir."

Öner Döşer
EVLENMEYİN, ESTETİK YAPTIRMAYIN
"6 Haziran'daki Venüs geçişi, Maya Takvimi'nin 13 Baktun'luk döngüsünün bittiği yıla denk geliyor. 4 Haziran'daki Ay tutulması esnasında gerçekleşen Güneş-Venüs-Dünya-Ay'ın dizilimi de astrolojik olarak önemli işaretler veriyor. Venüs geçişi esnasında Venüs'ün Güneş ile kavuşumda olması Mayalar'a 'tehlike' işareti. Hastalık ve yıkımların, insanlığın yıkıcı dürtülerinin ortaya çıkacağını gösteriyor. Gökyüzündeki açısal gerginliklerin odak noktasındaki Mars, şiddet ve savaş işaretçisi. Geçmiş Venüs-Güneş kavuşumlarında Nixon'un Watergate skandalı ve Clinton'ın Monika Lewinsky skandalı da yer alıyor.

YAZ AYLARINA DİKKAT!
Mayalar'ın Venüs geçişinin tehlikeyi işaret ettiğine inanmalarını doğrular bulgular var. Venüs-Dünya-Güneş dizilimleri de güneş alevlenmelerine sebep olur. Venüs'ün manyetik alanının yetersiz olması yüzünden gezegenin üst tabakasındaki iyonize gazlar, güneş rüzgarlarıyla gezegenden ayrılır ve bulut şeklinde kolonize olmuş bakteriler, dünya atmosferine itilir. Kutup bölgelerinden rüzgarlar vasıtasıyla yayılan virüsler, büyük grip salgınlarına neden olur deniyor. Yazın hava yoluylu bulaşabilecek virüslere karşı uyanık olmalıyız. Londra'da Olimpiyatlar var. Çok sayıda kişi, o bölgeye seyahat edecek. Haziran ortalarından sonra, İkizler burcundaki Venüs ve Jüpiter, çok yakın seyrediyor olacak. İkizler burcu seyahatlerle alakalıdır, Venüs ilişkileri anlatır ve Jüpiter de geniş alana yayılan etkileri gösteriyor olabilir. Maya ve Aztekler'de bu geçiş, Tanrı Kukulkan'ın yeryüzüne inmesiyle ilişkili. Efsanelere göre Kukulkan gökyüzünden gelen ve onları bilgilendiren bir öğretmendi. Tekrar geleceğini vaat ederek, gökyüzüne dönmüştü. Bazılarına göre Venüs geçişi, bu dönüşün yaklaştığının işaretçisi. Kukulkan ruhsallığı, iç huzuru ve dengeyi öğretmekle de görevliydi. Şimdi yine bunları öğretmek üzere dönüyor. Kalplerimizle bağlantı kurma zamanı. İkizler burcundaki bu geçişi, insanlığın yeni bilgilere ulaşması olarak tanımlayabiliriz. Hali hazırda Venüs geri harekette. İlişkimizde kendi tutumumuzu, ilişkiden gerçekte ne beklediğimizi gözden geçirme zamanları.

KALICI KARARLAR ALMAYIN
Bu hassas dönemde, kalıcı karar almamak gerek. Evlilik için uygun değil. Estetik, dekorasyon değişiklikleri gibi Venüs temalarında da zorlanma görülebilir. Haziran sonlarında Venüs yine İkizler'deki Güney Ay Düğümü ile yaklaşacak. Bazılarımız ilişkilerinde kayıplar yaşarken, bazılarımız ise kader eşini bulabilir."

Ayda Ersan
VENÜS'ÜN YANMASI İYİ DEĞİL
"Güzellik, aşk ve maddi değerlerin sembolü Venüs, herkesin haritasında bir burçta ve elemente bulunur ve o kişinin aşka, paraya, ilişkilere, elbette özdeğerine ilişkin önemli bilgiler verir. Venüs geçişi bir anlamda, Güneş'in Venüs'le birleşerek onu yakması demek. Venüs yanarsa ne olur? Kadim bilgilere göre Venüs'ün yanması, hayra alamet değil. Global anlamda birçok sıkıntıyı, felaketi, hastalığı gündeme taşıyabilir. 'Evet, zaten dünya böyle,' diyorsanız, konuyu daha özelleştirelim. Venüs iletişim ve medyayı temsil eden İkizler'deyken bu alandaki skandalları gündeme taşıyabilir.

KADIN HASTALIKLARINA DİKKAT!
Venüs eski adıyla Zühre gezegeni, kadınlık ve zührevi hastalıklarla ilgili olduğundan özellikle kadınlar ihmal ettikleri kontrollerini yaptırmalı. Kalıcı güzellik uygulamalarından ve acil olmadıkça ameliyatlardan kaçınılmalı. Dedikoduların zorlamasıyla ilişkilerin ters gitmesi ve eskiden kalma, üstü kapalı olayların açığa çıkması, kimseyi şaşırtmasın. Magazin gündeminde ünlü karı koca ayrılıkları dikkat çekmeye başladı bile. Özellikle değişken burçlar olan İkizler, Başak, Yay ve Balık burcunun 14-15 derecelerinde güneşi, yükseleni ya da Ay, Venüs, Mars gibi kişisel gezegenleri olanlar, bu etkileri daha yoğun yaşayabilir. Geçmişte hayatlarında etkili olmuş biri ortaya çıkıp yeniden dikkat çekmek isteyebilir. Ödenmemiş borçların ortaya çıkması söz konusu. İyi anlamda ise alacağınız varsa, istemek için iyi bir zaman. Geri almayı ihmal ettiğiniz bir para da size geri ödenebilir."
KOÇ: Bazı dijital belgelerin yanması, yok olması veya istemediğiniz bilgilerin açığa çıkması söz konusu olabilir. Yedekli çalışın.
BOĞA: Parasal alanda dikkatli olmalısınız. Aşırı harcama ve faizlere yol açabilir. İyi anlamda alacakları tahsil edebilirsiniz.
İKİZLER:Kişisel imajınız ile ilgili önemli zamanlardasınız. Başınızı koruyun. İlişkileriniz dikkat ve denge gerektiriyor.
YENGEÇ: Gizli konular gündeme gelerek sizi şaşırtabilir. İhmal edilen bir yardımın yeniden gündeme gelmesi de olabilir. Sağlık dikkat gerektiriyor.
ASLAN: Arkadaşlıklar veya ekip çalışmalarında dikkatli olun. Liderlik yeteneğiniz test ediliyor. İki başlılığa ve dedikoduya karşı önlem alın.
BAŞAK: Toplumsal alanda göz önünde olacağınızdan dedikoduların hedefi olabilirsiniz. Üstlerinizle iletişiminizi iyi tutun, agresiflikten ve hırstan uzak durun.
TERAZİ: Hukuksal konular, ticari geziler ve uzaklarla ilişkiler dikkat çekiyor. Bu alanlarda iyi anlamda açığa çıkabilecek haberler olabilir.
AKREP: Borç ve alacak ilişkileri gündemde. Ödemeyi unuttuğunuz şeyler size faiz olarak geri dönebilir. Gizli ilişkilerden ve dedikodudan uzak durun.
YAY: Eş ve ortaklık gibi birebir ilişkiler aydınlanıyor. Eski bir partnerin yeniden ortaya çıkıp 'Ben buradayım,' demesi söz konusu. Aceleci davranmayın ve ne istediğinizi kendinize sorun.
OĞLAK: Sağlık en çok dikkat çeken konulardan biri... Kendinizi yormadan çalışın ve sakarlıklara dikkat edin. Eskiden kalma sorunlar ortaya çıksa da kolayca halledebilirsiniz.
KOVA: Aşk, yaratıcılık ve risk içeren konular mercek altında. Birden fazla ilişkiye heveslenmeyin ve maddi alanda risk almayın. Çocuklarınızla ilgilenin.
BALIK : Evinizde masraflar söz konusu. Evi havalandırmak, çekmeceleri boşaltmak ve temiz tutmak, evdeki çatışmaları önlemek iyi bir fikir olabilir.

AYCAN AŞKIM SAROĞLU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökyüzünde Venüs fırtınası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN