40 yıl önce işlenen 'Sandık Cinayeti'nin sırrı hâlâ çözülemedi

Giriş Tarihi: 15.7.2012

1972'de Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Banu Ergüder, Paşabahçe'de polisler tarafından gözaltına alındı. Yanında taşıdığı ve "İçinde kitaplarım var," dediği sandık açıldığında, ortaya gizemini bugüne kadar koruyan bir cinayet çıktı. Sandıktaki ceset, sol görüşlü Adil Ovalıoğlu'na aitti. Polis tarafından aranan biri olan Ovalıoğlu'nun cinayeti, 'sol örgüt içi ilk infaz' olarak tarihe geçti. Ama o günlerde ağabeyinin yanında olan ve ilk defa Pazar Sabah'a konuşan Muhittin Ovalıoğlu aksini söylüyor


GERÇEK KATİL KİM?
Banu ve Adil dışında, işin içinde Robert Kolejli Ümit Necef, Garbis Altındağ, Zuhal Aksoy ve Zeynel Aydındağ da var. Adil Ovalıoğlu dışındakilerin hepsi Robert Kolejli ve ekonomik durum iyi ailelerden gelen gençlerdi. Politik olarak da hepsi Doğu Perinçek'in yakınında yer alıyordu. Siyasi bir birliktelikleri vardı. Banu ve Zuhal, ev arkadaşıydı. İkisi de yurtdışından gelen politik metinlerin çevirisini yapıyorlardı. Yurtdışından gelen metinleri gönderense tanıdık bir isim, Halil Berktay'dı. Zeynel Aydındağ, ekibin öne çıkan figürlerinden biriydi ve Banu davanın ilerleyen aşamalarında Zeynel'e âşık olduğunu itiraf etti. Kendisini Marksist-Leninist olarak tanımlayan Garbis Altındağ ise cinayet işlendiği esnada tutukluydu. Ümit Necef ekip içinde güvenilirliği zedelenmiş biriydi. Tüm ifadelerde kilit isim Zeynel Aydındağ'dı.

BEN MASUMUM, TEK SUÇUM ÂŞIK OLMAK
Soruşturma aşamasında, hem Banu hem de Zuhal çok zorlandı. Hatta sinir krizleri geçirdiler. Zuhal Aksoy olanlara dayanamadı ve sorgulandığı sırada emniyet müdürlüğünün camından atlayarak intihara teşebbüs etti. Ölmedi, ama beli kırıldı. Soruşturma derinleştiğinde itiraflar da gelmeye başladı. Banu Ergüder: "Cinayeti Zeynel işledi. Benim tek suçum Zeynel'e âşık olmaktı," diye ifade verdi. Bu arada Zeynel ortadan kayboldu, mahkeme karşısına hiç çıkmadı. Banu, Zeynel'le olan ilişkilerine dair başka bilgiler de verdi: "Hamile kaldım, kürtaj yaptırmak için Londra'ya gittim. Fakat kürtaj orada çok pahalıydı, bu nedenle Belçika'ya geçtim."

BANU BİZE GÖRE MASUMDUR
Sözü Adil Ovalıoğlu'nun kardeşi Muhittin Ovalıoğlu'na verelim: "Biz aile olarak Banu'ya hiç kin beslemedik. O mağdur, kullanıldı. Gerçek katil ceza almadan kurtuldu." Peki gerçek katil kim? Muhittin Bey soruyu tereddütsüz yanıtlıyor: "Zeynel! Adil'i o öldürdü. Bu olayı Ümit Necef ve Zeynel birlikte organize etti." Muhittin Bey'in olaya ilişkin iddiaları bu kadar değil: "Adil'in öldürülmesi, sol içi bir infaz değildir, bir MİT operasyonudur. Kendileri itiraf ettiler. Hürriyet gazetesinde yayımlandı yıllar önce. Ve MİT tekzip etmedi. MİT'in ilk silahlı operasyonudur bu."

MEZAR AÇILDI, ADİL'E OTOPSİ YAPILDI
Muhittin Bey anlatmaya devam ediyor: "Sandıktaki cesedin Adil olduğu anlaşılınca babam, hemen İstanbul'a geldi. Meseleyi öyle kapatacaklardı. Ama Adil olduğu anlaşılınca olay değişti, Sıkıyönetim Mahkemesi olaya el koydu. Babam mezarı açtırdı. Adil'in başında iki kurşun izi varmış ve 5 cm'den ateş edilmiş.

ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıl önce işlenen 'Sandık Cinayeti'nin sırrı hâlâ çözülemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN