Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oğlaklar Mesafenin ve zirvenin çekiciliği

22 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında doğan Oğlakları disiplin gezegeni Satürn yönetir. Yöneticilerinin izinde, zirveye ulaşmak için engebeli hayat yolunu yılmadan, azimle, disiplinle tırmananlar onlardır. Sonunda illa ki başarı gelir

"Egzersizin her anından nefret ettim. Ama kendi kendime dedim ki 'Bırakma, şimdi acı çek ama bütün hayatın boyunca bir şampiyon olarak dinlen'." Ünlü boksör Muhammed Ali Oğlak burcudur ve bu söz Oğlak burcunun hayata bakışını tıpatıp yansıtır. Evet Oğlak budur, dayanır, acı çeker, çalışır, yükselir, zirveye çıkar, genelde zirvelerde yalnız kalır, başarır ve sonra dinlenir. Oğlak toplumda bir yer sağlayabilmek için yenilgiler, belirsizlikler içinde zamanlar geçirir ve çoğu zaman da engellerle karşılaşır. Ama inanılmaz sabrı ve dayanıklılığı elindeki en iyi kozlardır, nehrin kenarında düşmanlarının cesetlerini izlemek için uzun süre bekleyebilir. Zodyak'ta başarı, kariyer, dünyevi ihtirasların evi 10. Evin yöneticisi olan Oğlak burcunu, disiplin, azim, kısıtlama, düzen, yapı, daralma, iskelet sisteminin temsilcisi ve zamanın efendisi, Kronos, yani Satürn gezegeni yönetir. Oğlak zamanın ve paranın değerini bilir. Başarı onun için olmaz ise olmaz bir kriterdir. Ciddidir, disiplinlidir, inatçıdır. Oğlak bazen o kadar inatçıdır ki, inadı yüzünden kendi kendini yakabilir!

CİDDİ YÜZLER, İYİ KOMEDYENLER
Hayata çok da ferah feza güvenen biri değildir, fantaziyi içinde yaşar ama ona göre hayat çok gerçekçidir. Temkinlidir, ketumdur. Sağlamcıdır, yaş tahtaya basmaz. Hayat ona zamanla her şeyi kontrol edemeyeceğini öğretecektir. Burçlar kuşağının en iş odaklı insanları Oğlaklardan çıkar. Yaptıkları her işe kendilerini adarlar, yüzlerinde Satürn'e özgü mesafeli, yaklaşılmaz bir ifade vardır, ancak o soğukluk ve mesafe elbette yüksek miktarda bir gizemi, çekiciliği de beraberinde getirir. Tüm zamanların en cool erkeklerinden Humphrey Bogart bir Oğlak'tır, tıpkı Orlondo Bloom, Bradley Cooper, Mel Gibson ve Ralph Fiennes gibi. Oğlak iskelet yapısını temsil ettiğinden, genelde Oğlak özellikleri baskın insanlarda kemik yapısı belirgindir, mesela Çağla Şikel bir Oğlak burcudur, çocuksu ama kemikli yüzüyle Pelin Batu, zirveye çıkıp orayı bırakmayan Seda Sayan, soğuk ve gizemli yüzlü Seda Akman Oğlak'tır. Yine duygularını belli etmeyen yüzüyle Ali Kırca, mesafeli yüz hatlarıyla Deniz Çakır, şık bir iskelet yapısı sağlam ve simetrik yüz hatlarıyla Mert Fırat bir Oğlak burcudur, tıpkı yüzü hâlâ yaşlanmayan Faye Dunaway gibi. Evet Oğlaklar kolay yaşlanmazlar, bu onlara yönetici gezegen Satürn'ün armağanıdır ama gençliklerinde de çok ciddi göründüklerinden yaşlarından büyük görünebilirler. Pratik, basiretli, hırslı, eli sıkı, kötümser olabilirler. Ama bu içsel kötümserlik onları şahane komedyenler mizahçılar da yapar, mesela Jim Carrey, mesela Şener Şen. Matematik ve parayla ilgili işler onlara uygundur, yine müzikte son derece başarılı olabilirler. İyi ekonomistler, finansçılar, bankerler, spekülatörler, menajerler olabilirler... Türkiye'nin ekonomik yapısını değiştiren Kemal Derviş bir Oğlak'tır. Uzun dönemli planlama, çalışma gerektiren işlerde başarılıdırlar, diyalektiği severler ve tartışma yetenekleri olduğu için iyi politikacı olabilirler. Ellerini iyi kullanırlar, mühendisler, çiftçiler, inşaatçılar çıkar onlardan. Aynı zamanda zekaları ve küstahlıkları eğlence sektöründe iyi kariyer yapmalarına neden olur. Kaya gibi sağlamdır, yılmaz, temkinlidir, şüphecidir, az sayıda dosta sahiptir ama düşmanlığı kötüdür, kinci olabilir, sabırla intikam alabilir. Genelde yönetici pozisyonunda çalışırlar, kendilerine ve başkalarına yüksek standart koyarlar, boyun eğmez yanları ailelerine karşı yumuşar, sıcak yüzlerini sevdiklerinin yanında gösterirler kararlılıkları ve azimleri ile dağları devirebilirler. Tarihe merak bir Oğlak niteliğidir, hafızaları onları iyi bir tarihçi yapabilir. Oğlak amaçlarını planlar, organizasyon yetenekleri ve pratik zekaları onlara büyük bir kapı açar, aynı anda birçok projeyi yürütebilir. Talepkardırlar, 'en sevilen' çalışan değildirler zira mesafeli, tutucu, geleneğe önem veren, zaman zaman da mizah duygusunu yitirmiş gibi davranabilirler. Kötümserliğe yatkın olabilir, melankoliye kapılabilirler.

TARTIŞMAYI ÇOK SEVERLER
Oğlak dizleri, kemikleri, dişleri, eklemleri ve deriyi yönetir. Bu noktalarda sorunlar yaşayabilirler. Deri hastalıklarına, alerjilere yatkındırlar, duygularını fazlasıyla bastırmaktan sindirim problemleri yaşayabilirler. Kansızlık ve romantizmal hastalıklara da yatkın olabilirler. Derin düşünürler, bütün olasılıkları araştırırlar, en güvenli alternatifleri bulmadan bütün ihtimalleri gözden geçirirler. Konsantrasyon yetenekleri yüksektir. Zekalarını gösterecekleri tartışmaları çok severler. Şahsi ilişkilerde tedirgindirler, kendilerine odaklı olurlar. Az arkadaşları vardır ama onlara sadakatle bağlıdırlar, güçlü bir düşman olabilirler. Evlendiklerinde sadıktırlar, kıskançtırlar ama ömür boyu evli kalma eğilimleri vardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğlaklar Mesafenin ve zirvenin çekiciliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN