Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şenoğlu'ndan 'servis'e devam

Geçen yıl profesyonel tenis kariyerini bitiren İpek Şenoğlu, hayatını adadığı spora katkı vermeye devam ediyor. 11 Şubat'ta kendi adını taşıyan TEB İpek Şenoğlu Cup başlayacak. Turnuvaya birçok ünlü de katılıyor

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Avustralya Açık, Rolland Garros, Wimbledon ve ABD Açık turnuvalarının hepsinde oynayan ilk Türk tenisçi İpek Şenoğlu, profesyonel kariyerinin ardından kort dışında da arzulu, istekli. Şenoğlu'nu, "Bebeğim gibi," diye tanımladığı TEB İpek Şenoğlu Cup'ın hazırlıkları sırasında turnuvaya ev sahipliği yapacağı Akatlar Club Sporium'da yakaladım. 11 Şubat'ta başlayacak turnuvaya buradan (www.ipeksenoglucup.com) online kayıt yapabileceğinizin bilgisini verip sohbete başlayalım. - Veteran turnuvası (profesyonel olmayan, 18 yaşından büyüklerin katılabildiği) düzenleme fikri nereden çıktı? - Tenis son 10 senedir çok büyük bir gelişim grafiği çizmekte. Ben ivmenin artması için veteran tenisinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır hedeflediğim bir projeydi. Tenise maddi-manevi katkı veren insanlar farklı bir tecrübe yaşasınlar, benim büyük turnuvalarda gördüğüm detayların farkına varsınlar istedim. Bir diğer amaç da turnuva ile ortak yürüyecek sosyal sorumluluk projesiyle birlikte farkındalık yaratmaktı. Ama o olmadı. - Neden gerçekleşmedi? - İki tane önemli vakfı arayıp onlardan destek istedim. 'Biz ilgilenmiyoruz,' demelerine şaşırdım. Yurtdışında projeler sporcuları bulurken, burada tam tersi oluyormuş. İyi niyetle proje gerçekleştirmek, emek vermek isteyen insanlar prosedürleri görünce pes edebiliyor. - Sponsor konusunda sıkıntı çektiniz mi yoksa İpek Şenoğlu olmak işleri kolaylaştırdı mı? - Turnuvanın internet sitesinde ne kadar değerli markalarla çalıştığımızı görebilirsiniz ve inanın oradaki üst düzey yetkililerle bir yakınlığım yok. Bu projenin uzun yıllar sonra iyi yerlere geleceğine insanlar inandı. Başta ana sponsor TEB Yıldız olmak üzere neye para verdiklerini merak eden ve ilgilenen insanlarla çalışıyoruz. Bu da bizi ileriye götürüyor.

HER ŞEY TENİS İÇİN
- Turnuvaya isminizi verirken zorlandınız mı? - Kendini beğenmişlik olarak sorduysanız hayır. Sonuçta kendi markamı tenise ve spora katkı sağlamak için kullanıyorum. - Bu tarz turnuvalara ünlülerin katılması adettendir. Onları davet etmek zorunlu bir durum mu? - Basın açısından ilgi çekmesi adına biraz da ülke gerçeği, evet zorunlu. Bence şu nokta önemli: Bu turnuvaya Metin Tekin, Ümit Davala, Ferhat Göçer ve Helin Avşar gibi isimler katılacak, ama zaten onlar tenis oynadıkları için bu organizasyonda olmak istediler. - Hülya Avşar katılıyor mu? - Konuşmadım ama katılabilir diye düşünüyorum. Belki bu söylediklerim sizi şaşırtacak ama Hülya Hanım'a saygı duyuyorum. Bana yıllardan bu yana 'İkiniz maç yapsanız kim kazanır?' diye sordular. Hiç cevap vermedim. Bir yanda profesyonel bir sporcu, diğer yanda her fırsatta hobi için oynadığını söyleyen bir sanatçı! Hülya Hanım sayesinde tenis benim ulaşamadığım kitlelere ulaştı. Kendisi benim spor figürü olarak tanınmama da katkı yaptı. - Bu fikrinize yakın çevrenizde de şaşıran olabilir mi? - Olur, hatta oldu. Onlara 'Siz tenis için ne yapıyorsunuz?' dedim! - Turnuvada siz de oynayacak mısınız? - Yok, oynayıp herkesi yeneyim mi? (Gülüyor.)

HEP O SARI TOP YÜZÜNDEN...
"Ailem sporculuk kariyerimde dengeli gitmeme büyük etken. Babam eski bir sporcu olduğu için olaya daha yarışmacı açıdan bakar. Annem ise "Ya kızım neden yordun kendini," diyecek kadar duygusal. Çok hırslı olmanın, sadece kazanmak için spor yapmanın karaktere zaman zaman kötü etkileri olduğunu düşünüyorum. Önemli olanın mutluluk ve huzur olduğunun ailecek bilincindeyiz. Spor için de özel hayat için de geçerli bu durum. Bazen anneannem takılıyor bana "Evde kaldın hep o sarı top yüzünden" diye!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şenoğlu'ndan 'servis'e devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN