Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orijinal, bağımsız, zeki ve insancıl: Kovalar

Kendine özgü tarzlarıyla insanlık ideali için çalışan, yaratıcı zekalarıyla her işte başarılara imza atan Kovalar, kolay anlaşılmazlar. 20 Ocak-19 Şubat arası doğumlu Kova burcur, gerçek bir trend-setter'dır

"Eğer iki yüzlü olsaydım, sizce bu yüzü mü kullanırdım?" sözü ABD'nin Efsanevi Kova burcu başkanı Abraham Lincoln'e ait. Lincoln, ABD'ye siyahların özgürlüğünü getiren, büyük dava adamı. Şu sıralarda ünlü yönetmen Steven Spielberg'ün çektiği hayatı sinemalarda oynuyor. Bu sözü de tipik Kova burcu mizahını ve keşifçi zekasını, kendine özgülüğünü açıklıyor. O soğuk bir komedyen olabilir, ama kesinlikle çok zekidir. Alaylıcılığı bile entelektüelizm ve sıra dışılık gösterir. Zodyak'ın, elinde su taşıyan adamla resmedilen 11. burcu Kova, tam da budur; kendine özgü, zeki, orijinal, keşifçi, bireysel, insancıl, mizahi, mesafeli, ilerici ve vizyoner. Aynı zamanda Zodyak'ta ender olarak insan figürüyle resmedilen burçlardan biridir Kova. Hatta İkizler'i saymazsak, tek insan sembolizmi taşıyan burç. Bu, Kova burcunun insanlığa bilgi yoluyla hizmet ve insancıllık idealizminin de sembolüdür aynı zamanda. Astrolojide Kova burcunun ikamet ettiği 11. Ev, Aslan burcunun ikamet ettiği 5. Ev'in karşısında yer alır. Kova-Aslan birbirini tamamlayan akslardır. Aslan'ın "Ben kralım," demesine ve kendini diğerlerinden üstün görmesine karşın, zıddıı Kova "Ben tüm insanlık için varım," der. Ancak bunu da yine de diğerlerinden farklı, icatçı ve bireysel biçimde yapar. Geniş topluluklar, sosyal gruplar, davalar içinde bulunur ve orada kendi bireyselliğini, kendi tarzını yaratmak için vardır.

İDEALİST BİR POLİTİKACIDIR
Aslan egodur, Kova sosyal vicdan. İdealisttir, dünyayı daha iyi bir yer yapma şevkiyle doludur. Kalabalıklar içinde yaşar, ama kendine özgüdür, mesafesini, bireyselliğini korur. Toplumu düzeltme arzusu, onu politikaya iter. Abraham Lincoln, Ronald Reagan, Franklin Roosevelt gibi birçok Kova insanı, politikada yerini almıştır. Her türlü sosyal dava, bir Kova'yı ilgilendirir. Kimi de insanlığı birleştirmeyi müzikle bağdaştırarak yapar. Kova burcundan müthiş müzisyenler çıkar, mesela Bob Marley hem protestonun simgesi hem de şahane bir müzik adamıdır. Tüm zamanların en dahi müzisyeni kabul edilen Mozart, bir Kova burcudur. İlginçtir onun hayatını filme alıp, Oscar'ları toplayan ünlü yönetmen Milos Forman da öyle. Şarkıları kadar, giyinişi, farklı tarzı, modernliği, estetik ameliyatları ve trend-setterlığı ile Türk popuna damga vuran Ajda Pekkan da bir Kova burcu kadını. "Asla yaz aylarında güneşe çıkmam," diyen Candan Erçetin de bir Kova'dır, protest şarkılarıyla Aylin Aslım ve orijinallikte sınırları aşan şovmen Mehmet Ali Erbil de... Yine moda dünyasına yeni bir soluk getiren Christian Dior, TV dünyasına getirdiği yepyeni formatlarla gerçek bir trend-setter olan Oprah Winfrey. Paris Hilton başlıbaşına orjinaldir; o tam bir Uranüs kadınıdır. Sinemada Federico Fellini, Ferzan Özpetek, Ertem Eğilmez kendi tarzlarını yaratarak Kova burcunun kendine özgülüklerini yansıtmışlardır. Ayrıca bu üç yönetmen tam Kova semboliğine uygun filmler yapıp, filmlerinde kalabalıkları kullanmışlardır. Bakınız Hababam Sınıfı, bakınız Cahil Periler, bakınız Amarcord. Farklı mizahı, yenilikçiliğyle Metin Üstündağ, sıradışı şarkı sözleri ve klipleriyle Nazan Öncel, yaratıcı oyunculuğuyla Olgun Şimşek Kova burcudur. Shakira da Kova burcunun sıra dışı örneklerindendir. Kova burcu, klasik astrolojiye göre Satürn, modern astrolojiye göre çılgınlıklar, yenilikler, değişimler, bilimsel keşifler gezegeni Uranüs tarafından yönetilir. Bir Kova burcuna dikkatle baktığınızda, iki gezegenin de etkisini görebilirsiniz. Satürn'ün mesafesi, düzen sağlama özelliğiyle Uranüs'ün çılgınlığı, orijinalliği, ileriye bakması karakterlerinde ustalıkla birleşmiştir. Düşünce sistemleri son derece yenilikçi olmakla beraber, sabit fikirliliğe yatkındırlar ve dünyanın da onlar gibi düşünmesini isterler. Fikirlerine karşı çıkıldığında öfke patlamaları yaşayabilirler. Tahmin edilemez, objektif ve bazen soğuk görünürler. Elementleri havadır ve hava elementi onlara ciddi bir entelektüellik verir. Mantık insanıdırlar, bilimsel çalışmalar en büyük ilgi alanlarıdır. Yine havacılıkla ilgili her şey onları kapsar. Balonla seyahat dahil, son derece bilimsel öğeler taşıyan macera kitapları yazan Jules Verne, bir Kova'dır. Yarattığı sıra dışı dünyayla tüm zamanların en orijinal çocuk kitabına imza atmış Lewiss Caroll'un burcu da Kova'dır .

ZITLIKLAR, BİRBİRİNİ TAMAMLAR
Kovaların büyük bölümü bilimle uğraşır, Charles Darwin, Galileo Galilei gibi, ama kimileri de müthiş yenilikçiliklerini spor alanına taşır. Karpatların Maradona'sı Georghe Hagi ile son dönemin en gözde Türk futbolcularından Arda Turan, Kova burcudur. İlginçtir Sinem Kobal-Arda Turan beraberliği tipik bir Aslan-Kova aşkıdır, zıtlar birbirini tamamlar. Bağımsız, dost canlısı, flörtözdürler, ancak yoğun yakınlık kurma konusunda iyi değildirler. Kıskanç değildirler ve özgürlüklerini tehlikeye atan kıskançlıklardan hoşlanmazlar. Utangaç, duyarlı, sabırlı, şevkli olabilirler, gösterişçi bir yanları da vardır. Ancak iradeleri güçlüdür, kendi düşünceleri konusunda ısrarcı olabilirler. İnandıkları için tartışmalara girmekten çekinmezler. Bazen fazla mantıklı ve aşırı objektif olmaları, duygularını işin içine karıştırmamaları nedeniyle soğuklukla suçlanabilirler. Kolay ulaşılmazlar, gerçek yakınlıktan korkarlar. Her türlü protokol standardından farklı davranırlar, gerçekten öfkelendiklerinde ya çok derin bir sessizliğe gömülürler ya da öfke patlamaları yaşarlar, fikrisabite kapılırlar. Grup projelerinde lider rolü üstlenirler, iyi araştırmacı ve bilim adamıdırlar. Onlardan iyi astronom, astrolog, tarihçiler çıkar. Fotoğraf, bilgisayar teknolojisi, elektronik onların rahat oldukları alanlardır. Havacılık, uçuş hobileri olabilir. Güzel yazabilirler, özellikle de şiir. İyi aktör olurlar, mimiklerini iyi kullanırlar. Aşırı duyarlılıklarıyla baş edebilirlerse iradeleri onları hayatta istedikleri pozisyona getirir. Sağlığa gelince... Kovalar özellikle mide ve göz problemleri çekerler. Mitolojik olarak su taşıyan adam olarak resmedilen Kova burcunun zamanında yeryüzü yağmur alır. Bu, kimi kültürlere göre yeni bir yılın başlangıcı olarak da kabul edilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orijinal, bağımsız, zeki ve insancıl: Kovalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN