Hayallerim, aşkım ve Balık burcu

Zodyak kuşağının son burcu Balık'ta doğanlar, yaratıcılıklarıyla bilime ve sanata imza atar. Bazen bir balık gibi kaçıp derinlere dalsalar da su yüzüne çıktıklarında önemli işler yaparlar

Giriş Tarihi: 24.3.2013
"BİR insan gerçekten yaşamaya ancak kendi dışında yaşamayı becerebildiğinde başlar..." sözü, dünyaya dil çıkaran bir bilge, dünyanın en önemli bilim adamlarından biri, bir dâhi, bir Balık burcu olan Albert Einstein'a ait. Einstein'ın bu sözü, aslında Balık burcunun sembolizmini mükemmel özetler. Klasik astrolojide Jüpiter, modern astrolojide ise suları, denizleri, kaçışları, sıvıları, hayalleri ve rüyaları temsil eden Neptün gezegeni tarafından yönetilen Balık burcu, ilahi bir idealizme sahiptir. O kimi zaman başkaları için yaşar, bazen de kendini feda eder. Kendinden vazgeçmek ve kendini adamak, bir Balık temasıdır.

YARATICI VE SEZGİSEL
Einstein'ın sözü, çoklu anlamlar taşır, tıpkı balıkların da çift karakter ve değişken niteliklere sahip olmaları gibi: Bu söz hem bencillikten uzak, başkaları için de yaşama anlamını içerir hem de insanın, kozmosun ve sonsuzun içinde bir nokta olduğunu, hayata bu kabulle bakabildiğinde egoyu aşabileceğini söyler. Egoyu aşmak, bir Balık burcu temasıdır, zaman zaman egoyu aşabilmek için kaçışlara yönelmesi bundandır; her türlü kaçış Balık burcu temasıdır. Balık burcunun Zodyak'taki doğal evi, inzivanın, kaçışların, akıl hastanelerinin, şifa merkezlerinin, hapishanelerin, fantezinin, bilinçaltının evi de denilen 12. evdir. Balık burcu da 12. burç olarak bütün burçlardan bir şeyler alarak Zodyak çarkını tamamlar ve bu nedenle en kozmik burçlardan biri kabul edilir. O yüzden Balık biraz fanteziye gitmek ister. Evsizlere, kimsesizlere, hastalara yardım etme aşkıyla doludur. Dünyanın en büyük bilim insanlarından Einstein'ın Balık burcu olması şaşırtıcı değildir, zira o da birer Balık teması olan hayal gücü, sezgi gibi kavramlara büyük önem vermiş. Einstein "Tanrı zar atmaz," diyerek evrende hiçbir şeyin tesadüf olmadığını belirtmiştir; inanç ve teslimiyet de Balık burcu sembolleri arasındadır.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN BURCU
Türkiye'nin astroloji haritasının en tepe noktasında Balık burcu vardır ve burada Uranüs bulunur. Tepe noktası en üst nokta, yönetim demektir ve ilginçtir Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir Balık burcudur. Balık burcunda doğanların yumuşak, sabırlı, 'değişken, yaratıcı, hayal gücü yüksek, idealist, kelimeler olmadan iletişim kurabilen, sezgisi yüksek, sempatik, güzellik âşığı gibi çok sayıda cömert nitelikleri vardır. Dost canlısıdırlar, başkalarının duygularına karşı duyarlıdırlar, acı çeken birine en yüksek sempatiyi gösterirler. Değişken tabiatları, zaman zaman girdikleri kurban psikolojisi, zora gelememeleri onların zayıf karınlarıdır. Sevilen, teslimiyetçi bir yapıları vardır; çevrelerindekileri olduğu gibi kabul eder, onları kendilerine uydurmaya çalışmazlar. Sorunların kendi kendilerine çözülmesini bekler, inisiyatif almak yerine, beklemeyi tercih ederler. Bu sırada kendi dünyalarına kaçabilirler. Biri yukarı diğeri aşağı inen iki balıkla resmedilen Balık burçlarını bu sembol, son derece iyi anlatır. Yukarı çıkanlar, hayatta çok şey başarır. Steve Jobs, Alexander Graham Bell, Galileo gibi... Kimileri de kendilerini kaçışlarda kaybeder; Kurt Cobain, David Gilmour gibi... Her konuda yaratıcıdırlar, ama kendilerine özgü bir mizah tarzları vardır. Gülse Birsel ve Beyazıt Öztürk, Türkiye'nin en tanınmış Balıkları arasındadırlar.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerim, aşkım ve Balık burcu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN