Aday adayı Carlsen

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Dünya satranç şampiyonu Vishwanathan Anand'ın maç yapacağı rakibini belirleyecek olan Adaylar Turnuvası'nda üç tur kaldı. Londra'daki turnuvada dünyanın bir numarası ve kırılmadık rekor bırakmayan Magnus Carlsen, Vladimir Kramnik'in yarım, Levon Aronyan'ın bir puan önünde dünya şampiyonluğu adayı olmaya yaklaşıyor.
En büyük iki favoriden biri olan Aronyan turnuvaya hızlı başladı. Carlsen ise yavaş yavaş ağırlığını koydu. Turnuvanın ilk yarısı, yani tüm katılanların birbiriyle oynadığı yedinci turdan sonra Carlsen ve Aronyan'a kimse yetişebilecek gibi görünmüyordu.
Böyle güçlü ve uzun süren turnuvalarda farklı isimlerin öne çıktığı safhalar olabiliyor. Adeta turnuva içinde yeni bir turnuva oynanırmış gibi bir usta, oyununu bir üst seviyeye taşıyabiliyor veya bir başkası için işler iyi giderken bir anda tersine dönebiliyor. Bu turnuvada da Vladimir Kramnik, turnuvanın ikinci yarısında sahneye çıktı. Carlsen, Kramnik karşısında 20. hamlede iken, siyahlar terler döküyordu.
Kramnik tam stiline uygun, nakkaş gibi işleyebileceği bir konum elde etmişti.
Bu noktada Kramnik'in geçtiğimiz yıl dünya sıralamasında iki numaraya yeniden çıktığında (Carlsen'in ardından) "İnsanların arasında bir numara benim," dediğini hatırlamak lazım. Carlsen rakiplerine karşı o kadar üstün ki, pek çok kişi, Kramnik aynı oyunu dünya üzerinde başka birisine karşı oynasa beraberlikle yetinmeyip oyunu kazanırdı diye düşünüyor. Ne var ki, Carlsen inatçı savunmasıyla yine yıkılmadı.
Ertesi gün, onuncu turda ise üç büyük favori, Carlsen, Kramnik ve Aronyan kazanarak zirvede alt alta sıralandılar.
Ne var ki ertesi turda, sondan dördüncü oyunlarda, bu seçkin grubun içinde kopma yaşandı. Aronyan, Svider'e kaybederken; Kramnik ise Recebov'u yenerek Carlsen'in peşine takıldı. Uzay mekiği yukarı çıkarken parçalarını bıraktı. Artık Anand'ın rakibi olmak için Carlsen ve Kramnik baş başa kaldılar.

Haftanın Konumu

Levon Aronyan ile Boris Gelfand'ın Adaylar Turnuvası'nın ikinci turunda siyahların bir hata olan 27…Kc8 hamlesinden sonra oluşan konum. Aronyan, burada 28.Fh6! oynadı, Siyah fili alırsa Kc8 ve Af7 çatalı olduğundan Gelfand, 26…Şg8 oynadı. 27.Kc8 Fc8 28.Ac6 Ff6 29.b5 Fd7 30.g4'ten sonra siyah tamamen kayıp duruma düştü ve 35.hamlede terk etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aday adayı Carlsen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN