Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artvin'den UEFA'lık başarı

Fikret Kadıoğlu, profesyonel futbolcu olmak istiyordu ama sakatlandı. O da beden öğretmeni oldu. Memleketi Artvin'de çocuk futbolu şenliklerini gönüllü olarak düzenledi. UEFA bu çabasını gördü ve onu ödüllendirdi

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Fikret Kad��oğlu, Artvin'in Borçka ilçesi doğumlu. Profesyonel futbolcu olmak üzereyken sakatlanmış ve beden eğitimi öğretmeni olmuş. Altı yıl Kayseri'de çalıştıktan sonra memlekete dönmüş ve 22 yıldır Arhavi'de görev yapmakta. 2007'de Türkiye Futbol Federasyonu'nun Grassroots (tabana yayılan, profesyonel olmayan futbol etkinlikleri diye çevrilebilir) eğitimine katılmış. Bir yıl sonra 6-14 yaş aralığındaki kız ve erkek çocukların karma olarak yer aldığı okulçocuk futbolu şenliklerini gönüllü olarak düzenlemiş. Fikret Hoca'nın bu çalışması bu sene UEFA tarafından da takdire değer görüldü. En İyi Grassroots Lideri Ödülü ona verildi. Pazar SABAH olarak ödül için kendisini tebrik eder, Türk sporuna katkıları için de Fikret hocaya teşekkür ederiz...

- Şenliklerin hedefi neydi?
- Spor adamları hep kazanmak için rekabetçi takımlar kurmaya başladı. En güçlüler, en hızlılar seçilirken diğerleri spordan dışlanıyordu. Ailelerin de çocuklarını daha iyi okullara gönderebilme isteği ve bununla beraber yoğun etütler, özel ders ve dershaneler; çocukları spor yapamaz hale soktu. Evet ülkemizde futbol çok seviliyor, fakat çocukların futbol oynamak için evlerinin önünde veya çevresinde alan yok. Bu sene, yıl boyunca dokuz kategoride çocuklarımıza futbol oynama imkanı sağladık. Her kategori için o gün okullar tatil edildi. Öğretmenler de öğrencilerin başında, çocuklarla futbol sahasına gelerek eğlendiler, piknik yaptılar. O gün çocuklar için unutulmaz bir gün oldu.

- Kaç kişi katıldı şenliklere?
- 2011-2012 öğretim yılında 2 bin 400 ilköğretim öğrencisinden bin 500'ü futbol şenliklerine katıldı. Bu sezon sayıyı aşamayı bekliyorum.

- Kızları da futbola yönlendirmeyi neden istediniz?
- Yıllardır sporun birçok alanında kızların başarısını gözlemliyordum. Zaten Grassroots çalışmalarında kız futbolu konusunda bilgi paylaşımında bulunulmuştu. Ayrıca beden eğitimi derslerinde kız çocuklarının gol atma sevinçlerini gözlemlemiştim. İlk şenlikte, 12 yaşına kadar kız ve erkek çocukları birlikte futbol oynattık. Onların çok mutlu olduğunu gördük.

- Kızların spor yapmasına aileler sıcak bakmayabiliyorlar. Ailelerin tepkileri nasıldı?
- Arhavi modern bir yerdir yine de ilk şenlikte aileler kız çocuklarının futbol oynamasından tedirgindi. Şenliğe katılan kızların mutluluklarını paylaştığı arkadaşları nedeniyle sayıları gitgide arttı. Bu yıl şenlikte ailelerin bakışının değiştiğini ve kız öğrenci katılımının arttığını gözledik.

ŞENLİK VAR DİYE KRAMPONU İLE YATAN ÖĞRENCİLER VARDI
Fikret Hoca ve projesiyle ilgili UEFA'nın resmi sitesi de güzel bir video hazırladı. Bir öğrencisi onun için "Cömert ve iyi kalpli," ifadesini kullanıyor. Bu ifade hocayı duygulandırıyor: "Saf ve temiz duygularla söylenmiş sözler. Bu ifadeler, kağıtlara ve belgelere yazılamayan anlamlı ödüllerdir. Mesela şenlikte ilkokul 1. sınıf öğrencisi bir annenin 'Oğlumu hiç bu kadar mutlu görmemiştin. Size ne kadar teşekkür etsem azdır,' sözü beni çok etkilemişti. 'Yarın şenlik var,' diye gece uyuyamayan, kramponu ile yatan, 'Hocam şenlik ne zaman başlıyor,' diyen öğrenciler, yaptığımız projenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. (http://tinyurl.com/c5v3n7u)

TRABZONSPORLU MİLOSEVSKİ'DEN TEBRİK GELDİ
- Ödülünüzü İtalyanların efsane oyuncusu Gianni Rivera'dan aldınız. Neler hissettiniz?
- Oldukça heyecan vericiydi. Futbol tarihine adını yazdırmış ünlü bir oyuncudan değerli bir ödül almak onur verici oldu. Bir de törende uzun boylu bir adam geldi Türkçe 'Tebrik ederim, harika bir proje,' dedi. 'Türkçeyi nereden biliyorsunuz?' dedim meğersem Trabzonspor ve Malatyaspor'un eski kalecisi Petar Giann Milosevski'ymiş!

- Ödül sonrası memlekette havanız nasıl?
- Ödül Törenine giderken ve döndükten sonra yoğun ilgi ile karşılaştım. Doğruyu söylemek gerekirse yaptığımız eğitim amaçlı çalışmaların değerinin fark edilmesi benim için çok daha önemliydi. Bir anlayışın, bir düşüncenin fark edilmesini sağladı bu ödül. Bu ülkede fikir ortaya koyabilen, proje üretebilen insanlar var. Sonuçta Grassroots'un Türkiye'deki geçmişi o kadar fazla değil ama UEFA burada yaptıklarımıza bir değer biçmiş. Kendimizi küçük görmekten bir an önce vazgeçmeli ve temiz bir spor ortamı için sürekli üretmeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artvin'den UEFA'lık başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN