Serikli çocukların hayatına golf sopasıyla dokundu!

Bu çocukların hikayesi bir Sindirella masalı gibi. 64 yaşındaki işadamı Bülent Göktuna, 80 köylü çocuğun hayatını golfle değiştirdi. Köy muhtarının oğlu Bekir Kara, İngiltere'de golf hocalığı okudu, Serikli Fahrettin Kök ise Türkiye şampiyonu oldu

Dünyanın en iyi golfçüleri şu an Antalya'da. 31 ülkeden 126 kadın golfçü, Avrupa Kadınlar Golf Turnuvası için 9 Mayıs'ta Antalya Belek National Golf Club'a geldi. Bugün Avrupa'nın en iyi kadın golfçüsü belli olacak. Bu turnuvaya ev sahipliği yapan kişi ise bir Türk işadamı: Bülent Göktuna. Özal'ın prenslerinden... 1994'te, 1100 dönümlük arazi üzerine dünyanın en büyük golf sahalarından birini inşa etmeyi kafasına takmış ve başarmış. Türkiye'ye golfü getiren kişi olarak biliniyor. Göktuna'nın benim için en dikkat çekici yanı ise, golfü zengin sporu olarak algılanmaktan çıkarması... Golf sporunu önce köylü çocuklarına sevdirmiş, sonra gerisi hızla gelmiş. 64 yaşındaki Bülent Göktuna, tüm enerjisini Serikli çocuklara akıtıyor. Öyle ki, muhtarın oğlu Bekir Kara, bugün İngiltere'nin önemli üniversitelerinden biri olan Birmingham'da golf hocalığı bölümünü bitiren ilk Türk oldu. 10 yıl önce Bülent Göktuna tarafından keşfedilen Bekir, bugün yaşları 7-18 arasında değişen ve aralarında Antalya Yetiştirme Yurdu'ndan çocukların da bulunduğu Junior Akademi'nin koçluğunu yapıyor. Çocukların çoğu Türkiye Golf Federasyonu A Milli Takımı'nda 14 -18 yaş grubunda Türkiye şampiyonlukları elde etti. Serikli çocuklar Bülent Göktuna'ya "Baba," diyor. İngilizce hocaları bile İngiltere'den geliyor. Hepsi su gibi İngilizce konuşuyor. Golf sopaları çocuklar için özel olarak Birmingham'da yapılıyor. Rutin sağlık kontrollerinden geçiyor, adabımuaşeret kurallarını öğreniyor, dünyanın önemli golf turnuvalarına katılıyorlar. Çocukların arasında, şehir merkezi Antalya'yı görmeden İtalya'ya yarışmaya giden bile var. Şampiyon çocuklar ve efsanevi 'Bülent Baba'yı tanımak için Antalya'ya gittim Bir Sindirella masalından farksız hikayelerini şimdi gelin, onların ağzından dinleyelim...

TÜRKLER GOLFE YETENEKLİ
"Türkiye şampiyonlar ligi kategorisinde beş turnuva sonucunda şu an birinci gidiyorum. Junior Akademi'ye 2004 yılında geldim. Bekir (Kara) Hoca'nın sayesinde başladım. Bekir Hoca ile Serik'te aynı mahallede oturuyorduk. Onu izlemeye gelirdim. İlk başta insanların bir topun peşinden dört saat falan koşmasını anlayamıyordum. Çok şaşırtıcı geldi. Kendim atış yapmaya, içeriğini öğrenmeye başlayınca golf bir keyif, bir tutku haline geldi. Haftada beş gün, sekizer saat çalışıyorum. Kışın da dahil. Golf sayesinde dünyayı tanıyorum. Slovenya'ya, Bulgaristan'a, Lüksemburg, İspanya, Fransa'ya gittim. Biz Türklerin yeteneği var, ama yeterince destek yok arkamızda."

TANER YAMAÇ (13)
GOLF SOPAMLA UYUYORUM!
"National Junior Akademi'ye bundan beş yıl önce katıldım. Serik'te oturuyorum. İlk zamanlar zor oldu. Hiç alışık olmadığım bir spor dalı. Ama öğrendikçe hoşuma gitmeye başladı. Evde bile golf sopamı yanımdan ayırmıyorum. Onunla uyuyorum. Mahalledeki arkadaşlarım soruyor, ben de gösteriyorum onlara. İleride ünlü bir golfçü olmak istiyorum."

KADİR KÖK (13)
DOKUZUMDA KUPA ALDIM
"Ablam başladı önce. Biz Serik'te oturuyoruz. Eve gelince bana da gösteriyordu. Sonra ben de istedim akademiye katılmayı. Dokuz yaşımda tanıştım Bülent Baba'yla. Aynı yıl Türkiye şampiyonu oldum. Altı-yedi tane birinciliğim var. İlk kupamı dokuz yaşımda, yani başladığım yıl aldım. Sabah saat dokuzda çalışmaya başlıyor, akşam dört buçukta bitiriyoruz. Öğlen bir saat mola veriyoruz. Beni bıraksalar okula gitmem, saatlerce golf oynarım. Yıldızlar Türkiye Golf Turnuvası'nda (Junior Open'da) bu yıl Türkiye birincisi oldum. Oyuna çıkarken besmelemi çekerim. Başka uğurum yok."

AYLİN ERÇEL (17)
DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALMAK ÜZEREYİM
"11 yaşımdan beri golf oynuyorum. İlk kez bu yıl Avrupa Bayanlar Golf Şampiyonası'nda yarışmaya hak kazandım. Çok mutluyum. Serik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde okuyorum; lise son sınıftayım. İleride golfçü olmak istiyorum. Son iki haftadır günde 12 saat golf çalıştığım için okuluma gidemedim. Mazeret gösterdiğimiz halde müdürümüz beni devamsızlıktan sınıfta bırakacağını söyledi. Oysa ben ülkemi temsil edeceğim... Beni sınıfta bıraksalar da, yarışmaya değer! İlerde Laura Davies gibi olmak istiyorum. Bayanlarda gelmiş geçmiş en büyük oyuncu..."


ARKADAŞINA GÖNDER
Serikli çocukların hayatına golf sopasıyla dokundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN