Teknolojik cihazlar dumansız hava sahasına giriyor

Bilgisayar karşısında sigara içiyor musunuz? O halde teknik servise gittiğinizde "Biz bunu tamir etmeyiz," cevabını alabilirsiniz. Neden mi?

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Efendim, öncelikle belirteyim ki sigara konusunda "İçen içsin, içmeyen içmesen; yeter ki artık iki taraf birbiriyle uğraşmaktan vazgeçsin," düşüncesine sahip bir insanım. Lakin Apple'ın da artık bu tartışmanın tarafı haline geldiğini öğrenince, sizi uyarmak istedim. Firmanın ABD'deki teknik servislerinden bir bölümü, tamire gelen bilgisayarları ve tabletleri "Bunun yanında baca gibi sigara içilmiş, kusura bakmayın garanti kapsamında tamir edemeyiz," diyerek geri çevirmeye başladı. Bu durumun gerekçesiyse, çalışanların tamir işlemi sırasında 'pasif içici' konumuna düşerek zararlı maddelere maruz kalmaları. Tabii firmanın çalışanlarının sağlığını bu denli önemsemesi alkışlanacak bir durum (yine de bu, firmanın üretici ortaklarından Foxconn'un geçmişte çocuk işçi çalıştırdığı gerçeğini değiştirmiyor); ancak cihazların garanti koşulları içerisinde konuyla ilgili herhangi bir uyarı bulunmaması da tüketiciler açısından işin hukuki boyutunu tartışmalı hale getiriyor. Apple yetkilileri, söz konusu vakalarda nikotinin İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı'nın (OSHA) zararlı maddeler listesinde yer almasını göz önüne alarak karar verdiklerini söylüyor. Markanın uygulamayı dünya geneline yayıp yaymayacağını ve müşterilerin nasıl tepki vereceğini ise yakında göreceğiz.

BİLGİSAYARI 'KANSER' EDEBİLİR
Diğer yandan yoğun sigara dumanı, teknik servis elemanlarının yanı sıra bilgisayarların veya tabletlerin sağlığını da etkiliyor. Çünkü bu cihazlar, ısınmalarının da etkisiyle, tıpkı havada uçuşan tozlar gibi, sigara dumanının içerisindeki maddeleri de üzerlerine topluyor. Fanlara, kondansatörlere yapışan bu maddeler, ısıyla birlikte ev tozundan çok daha yapışkan hale gelerek, hem aşırı ısınmaya neden olup performansı düşürüyor hem de bilgisayarın ömrünü kısaltıyor. Ekran (özellikle LCD'ler), klavye ve mouse gibi dış bileşenlerse duman yüzünden renk değiştiriyor.

MASALCI PİJAMAYLA UYKU SAATİ
Bana sorarsanız hiçbir şey masal okuyan kanlı canlı bir ebeveynin yerini tutmaz, ama ABD'li bir şirketin ürettiği akıllı pijamalardan bahsetmezsem de bu köşenin adı 'Yeni Dünya' olamaz! Çünkü Smart PJ's adlı pijamalarının üzerindeki puantiyeler, tıpkı birer QR kodu gibi işlev görüyor ve çocuğunuza masal dünyasının kapılarını aralıyor. Puantiyeleri pijamanın ücretsiz uygulamasını yüklediğiniz telefona okuttuğunuzda, çocuğunuz masalı dinlemeye veya henüz uykusu gelmediyse animasyonlar eşliğinde izlemeye başlıyor. 25 dolara satılan pijama, şimdilik yalnızca İngilizce masalların dinlenilmesine olanak sağlıyor.

KISA... KISA...
Sosyal paylaşım siteleri pek çok evliliğin bitmesine neden olsa da, Montreal Üniversitesi'nin araştırmasına göre internet üzerinden kurulan ilişkiler daha uzun ömürlü oluyor. Araştırmanın bir başka sonucuysa, dünya genelinde 1970'lerden beri düşmekte olan evlenme oranının, yüksek hızlı internet bağlantısı sağlanan bölgelerde hızla yükselişe geçmiş olması.
AppStore, bugüne kadarki en popüler uygulamalarını açıkladı. Buna göre iPhone için ücretli kategoride sırasıyla Angry Birds, Fruit Ninja, Doodle Jump, Cut the Rope ve Angry Birds Seasons; ücretsiz kategorideyse Facebook, Pandora Radio, Instagram, YouTube ve Skype yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojik cihazlar dumansız hava sahasına giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN