Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En iyi olmak için çelik gibi sinirler şart

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Bir satranççı düşünün. Müthiş bir yetenek, en iyi gününde dünyada yenemeyeceği rakip, kazanamayacağı bir turnuva yok. Kötü gününde ise tanınmayacak kadar kötü. Yeteneği ayrıcalığı ama ama zayıf sinirleri onu en iyi olmaktan alıkoyuyor. Günündeyse herkesi yenebilir. Bu durumu en son Adaylar Turnuvası'nda yaşadık. Adaylar Turnuvası'nda dünyanın en iyi üç satranççısından ikisini, Magnus Carlsen ve Vladimir Kramnik'i tereyağından kıl çeker gibi yenerek ikisinin arasındaki birincilik mücadelesinin galibini belirledi. Kahramanımız Vassili Ivançuk. Ivançuk, Selanik'teki Grand Prix'de adeta cehennem azabı yaşadı. 11 turdaki tek galibiyetini son tur alsa da 3,5 puanla sonuncu oldu. Haftanın konumunda göreceğiniz gibi vatandaşı Ruslan Ponomariov'a sadece 19 hamlede kaybetti. Yıllar önce bir dünya şampiyonluğu maçında da Ivançuk'u yenen Ponomariov, vatandaşı için "Bu durumu satrançla izah etmek mümkün değil. Tamamen psikolojik. Takım arkadaşım olarak bir an önce esas kuvvetinde oynamasını diliyorum," dedi. Ivançuk, 23-24 yıldır dünyanın en iyilerinden, ama en iyi olmak için gereken yeteneğe sahip olsa da aynı oranda gerekli olan çelik gibi sinirlere ve istikrara da sahip değil. Turnuvanın sonuçlarını es geçmeyelim, Kübalı Lenier Dominguez 8 puanla birinci olurken Gata Kamsky ve Fabiano Caruana 7,5 puanla ikinciliği paylaştılar.

YAZ TURNUVALARI
Son dönemde açık turnuvaların sayıları oldukça arttı. Mönüde ne var gelin bakalım.
Bugün 1. Ulusararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası, Malatya'da başlıyor.
Bunu kaçırdım diye üzülenler için 22-28 Haziran'da 1.Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası var. Turnuvayla ilgili detaylar için www.cesmeopen2013.org. tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
17-22 Haziran'da 2013 Türkiye Kadınlar Şampiyonası var. Kadınlar ve katılımcıların çoğunluğunu oluşturan genç kızlar için yaza merhaba deme fırsatı.
Türkiye Satranç Federasyonu ana sponsoru Türkiye İş Bankası'nın düzenlediği Minikler Satranç Şenliği'nin sekizincisi 19-23 Haziran'da İstanbul İş Bankası Çamlıca Sosyal Tesisleri'nde oynanıyor. Herkes heveslenmesin, sadece 6-8 yaş grubundaki çocuklara açık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En iyi olmak için çelik gibi sinirler şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN