İstikamet Balkanlar!

Londra, Paris, Amsterdam ekseninden çoktan sıkılmış olanlardansanız, size bu yaz için üç yeni tatil destinasyonu önerisiyle geliyorum: Belgrad, Üsküp, Priştine'de güzel hayat var

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Belgrad'da her zevke uygun bir rota
Tarihseverler... Sizin için tur; MÖ 3. yüzyılda Kelt yerleşimiyle başlayan, ardından 1. yüzyılda Romalıların Singidunum şehriyle devam eden, 1529'da Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildikten sonra, 17. yüzyılda üs olarak seçilen Kalemegdan (kale meydanı) ile başlıyor. 2. Dünya Savaşı sonrası Partizan haraketinin lideri ve Yugoslovya'nın kurucusu Tito'nun müzesinde devam ediyor. Çağın ünlü mucitlerinden Nikola Tesla'nın müzesi ziyaret ediliyor. Yugoslavya'nın bölünme döneminde bombalanan Amerikan Konsolosluğu'nun hiç tamir edilmemiş kurşun delikli binasıyla da sonlanıyor.

Sekiz öğün yemek'çiler... Sırp klasikleri arasında börek, gulaş, pleskavitsa (bir çeşit köfte), güveç ve kaymaklı mantar var. Bunları ve denizden çıkmış her türlü balığı yemek için mekanlar ise Kalemeydanı'nda Kalemeydan Teras; Usce'de Cardak; Zemun'da Saran; Skadarlija'da 2 Jelena. 'Sabahlar olmasın'cılar... Akşamüstü Beton Hala'nın popüler mekanı Cantina de Frida'da tapas yerken görülüyorsunuz. Devamında programlarına bakmak şartıyla Plastic, Krug, Republic, Tube'da dansa devam. Çıkış saati: Gün ağarınca.

Yürüyüşçüler... Neolitik dönemden kalan Zemun'un pazar yerini başlangıç noktası olarak belirliyorsunuz. Zemun sahili - Modern Sanat müzesi arasında, Tuna Nehri boyunca banklarda çekirdek çitleyenleri, 1950'lerin Amerikan filmlerinden aşikar olduğumuz karnaval alanını geçip, kanal kenarında sıralı bot kahvelerde yayarak günü tamamlıyorsunuz. Karşıda gördüğünüz devasa bina, bir zamanlar tüm ünlü aktörlerin ikamet etmiş olduğu Yugoslavya Oteli. Şimdi boş. Gazinosu faaliyette

Tatilciler... Belgrad merkeze arabayla yedi dakika uzaklıkta olan Ada Ciganlija, Çeşme'nin beach club'larını almış, Cunda'nın sükünetine katmış. Ada Ciganlija'da günlüğü 500 dinardan (12 TL) bisiklet kiralamak, golf sahaları arasında dolaşmak, havanın güzelken voleybol ya da basketbol, Sava Nehri'nde yüzme, bronzlaşma, kano yarışları yapmak mümkün. Akşamüstü saatlerinde partiler mecburi tabii.
Priştine'de yeşil hayat!

1999'da savaşın bitmesinin ardından Priştine, Avrupa'nın "Yeşilini seveyim," dediği tipte bir şehre dönüştü. City Park'ta uzun ağaçlar arasında top koşturan çocuklar; Germia Park'ta restoranlar, açık yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahaları var. Ama Priştine'ye gelmişken 1945 -1975 yılları arasında Yugoslav Ordusu'nun karargahı olmuş, şimdi müze olarak kullanılan binasını, çirkin görünümüyle ünlü kütüphanesini, birbirine karşı karşıya duran Liburnia 1&2 restoranlarında kefiri yanında sarmayı yemeden dönmek olmaz.

ÜSKÜP'E HOŞGELDİNİZ!
Üsküp'e ilk gelişinizse, olmadan olmazları sayalım önden:
1. Birçok küçük şehirde olduğu gibi Üsküp'te de favori rotalarınız şehrin tarihi merkezinde. Zaten belediye de bu durumu düşünerek Makedonya Meydanı'ndan Eski Tren İstasyonu'na inişi yayalara ayırmış.
2. Vardar'ın kuzeyindeki Tarihi Çarşı ve etrafında bulunan Osmanlı mirası yüzyıllardır meraklılarını ağırlar.
3. Anneanne usulü yemekler için adres: Babylon Restaurant. Garson gelince Makedon köftesi ve güveçte kuru fasülye siparişi şart.
4. Tito ile karşılıklı bir içki yudumlamak, Lenin'e kadeh kaldırmak, komünist dönemi sadece dinlemek değil yaşamak amacıyla Kaj Marsalot akşam yemeği mekanınız olacak.
5. Özellikle yaz aylarında yemek üstüne Üsküp'ün gençleri Kamarite bahçesinde toplanıyor. Bilgilerinize...
6. Yerli malı rock gruplarının canlı performansları Juxebox'ta, geceyarısından sonra sahnede.
7. Üsküp'e gitmişken meşhur Makedon şarabından almadan dönmek ayıp. O yüzden Winery Skovin'e uğramak gerekecek.
8. Art Gallery and Antiques Bezistan şehrin en eski sanat galerisi. İçinde hem antikalar hem de Makedon resminin ilk zamanlarından günümüze gelen pek çok eser var.
9. Vardar'ın iki yakasını bir araya getiren Taş Köprü'yü de gördüyseniz, tamam. Üsküp turundan sınıfı geçtiniz.

Haftanın 5 günü Priştine'ye 49,99 avro, Belgrad'a 39,99 avro, Üsküp'e 49,99 avrodan başlayan fiyatlarla...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikamet Balkanlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN