Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarının şartı, meslek aşkı

Anadolu gençliğinin bilgiye erişimi az. Kendilerini tanımıyorlar, ne istediklerini bilmiyorlar. Meslek seçiminde, son derece rastlantısal bir şekilde yol alıyorlar. Kariyer hayatlarına geriden başlıyorlar.

Meslek seçiminde üç unsur var: Bilgi, beceri ve ilgi. Türkiye'deki sistem, bilgi bazlı. Ama asıl önemli olan yetenek! Gencin neye ilgisi olduğu, çocukluğundan itibaren bilinmeli.

Sabancı Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, üniversite sınavından en yüksek puanı alan beş bin kişi, ileride bölüm değiştiriyor. Çünkü seçilen mesleğin içeriği tanınmadan bölümler yazılıyor.

Başarı eşittir, para değil. Başarı eşittir, meslek aşkı. İşini severek yapan, para kazanır. Başarılı kariyer, doğru meslek seçimiyle başlar. Bu yüzden kararınızı etki altında kalmadan verin.

Hayatımızın büyük bölümünü evimizden çok işimizde geçiriyoruz. Bilinenin aksine evimizdeki mutluluk, işimize yansımıyor, ama işimizdeki mutluluk ev hayatımıza yansıyor. Bunu ben değil, 20 yıldır meslek seçimi ve kariyer danışmanlığı yapan Sunay Karamık söylüyor. Dahası da var. Türkiye'de çalışanların yüzde 80'i işinde mutsuz. Sabancı Üniversitesi'nin bir araştırması bu tezi doğruluyor. Geçtiğimiz yıl üniversite sınavlarında en başarılı olan ilk beş bin gencin yüzde 65'i, bu yıl sınavlara tekrar girmiş. Nedeni, seçtiği bölümü sevmemesi! Geçtiğimiz hafta LYS sonuçları açıklandı. Şimdi gençler, gelecekleri hakkında önemli bir karar verip, hayatlarını yönlendirecek mesleği seçecek. Montaigne'in çok sevdiğim bir sözü var: "Hedefini bilmeyen gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez." Bu hafta hedefini belirlemekte zorlanan üniversite adayları için usta bir kariyer planlamacı olan Sunay Karamık'la konuştum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başarının şartı, meslek aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN