Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral öldü, yaşasın yeni kral!

Tüm zamanların en hayat kolaylaştırıcı internet servislerinden Google Reader artık hizmet vermiyor. Peki piyasadaki RSS okuyucular arasında en iyi beş alternatif hangisi? Anlatması bizden, seçip kullanması sizden

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Efendim biliyorsunuz 1 Temmuz itibariyle Google Reader aramızdan ayrıldı. Lakin haberler an be an gelmeye, bloglar durmadan güncellenmeye devam ettiğinden, emektar RSS okuyucumuzun ardından yas tutacak, "Açaydım kollarımı, gitme diyeydim," şeklinde hayıflanacak zamanımız yok. Zaten bir süredir varlığını sürdüren ve son dönemde ortaya çıkan yeni okuyucular da çoktan pastadan pay kapma yarışına girmiş durumda. Peki en dikkat çekici beş alternatif hangisi? Mevcut okuyucuların en büyük avantajları ve dezavantajları nedir? Anlatması bizden, seçmesi sizden...

THE OLD READER

Değişiklikten hoşlanmayanların, "Google Reader'ın eski arayüzü candır," deyip yumuşak bir geçiş yapmak isteyenlerin tercihi The Old Reader. Zaten bu servis, Google Reader'ın 2011'de tasarım değiştirmesinden sonra 'gelenekçiler' tarafından kurulmuştu. Listeleme ve açık görünüm seçeneklerine sahip servis, sade ve temiz arayüzüyle cazip bir seçenek. Diğer yandan Facebook ve Pocket ile uyumlu olan The Old Reader'ın sunduğu paylaşım seçenekleri Feedly kadar zengin değil. Henüz akıllı telefon uygulamaları da bulunmuyor. Yine de servisi geliştiren mütevazı ekip, açıklarını kapatmak için hızla çalışmayı sürdürüyor. Google Reader ile aynı klavye kısayollarını kullanmanıza imkan sağlayan servise Google ve Facebook hesaplarınızla bağlanabiliyorsunuz.

DIGG READER

26 Haziran'da hizmete giren Digg Reader'ın sade arayüzü aracılığıyla, RSS beslemelerinizdeki güncellemelerinizin yanı sıra Digg'de en çok paylaşılan haberlere de kolayca ulaşabiliyorsunuz. Tabii servis henüz oldukça yeni olduğundan, eksikleri bol. Örneğin 'sadece okunmamış iletileri göster' veya 'iletiyi okunmamış olarak işaretle' gibi seçenekler bulunmuyor. Paylaşım seçenekleri de Facebook ve Twitter ile sınırlı. Ancak Google+, Tumblr, Evernote ve Dropbox gibi yeni paylaşım seçeneklerinin yakında ekleneceği ifade ediliyor. Bu arada iOS işletim sistemli telefonlarda kullanılabilen Digg Reader, temmuz sonundan itibaren Android'li telefonlarda da kullanılabilecek.

NEWSBLUR

Feed'inizi kullanışlı bir arayüzle, oldukça hızlı bir şekilde karşınıza getiren ve iletileri belli başlı pek çok platformda paylaşma imkanı sunan NewsBlur'da, zamanla iletileri beğenerek, beğenmeyerek veya o iletilerle ilgilenmediğinizi belirterek, karşınıza zevkinize daha uygun bir içerik çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. iOS ve Android uygulamaları da bulunan NewsBlur'un ücretli seçeneği de mevcut. Bu seçenek sayesinde, yılda 24 dolar ödeyerek kısıtlamalara maruz kalmadan (örneğin ücretsiz versiyonda 64'ten fazla feed ekleyemiyorsunuz) ve bazı ek imkanlara sahip olarak servisi kullanabiliyorsunuz. Açık kaynak kodlu NewsBlur, üyelerine Blurblog adlı bir blog alanı da sunuyor.

AOL READER

Minimalist bir arayüze sahip AOL Reader da, alanının yenilerinden. 24 Haziran'da kullanıma sunuldu. AOL, Facebook, Google veya Twitter hesabınızla bağlanabildiğiniz RSS okuyucu, henüz Beta aşamasında. Yakında iOS ve Android uygulamaları ve arama fonksiyonu başta olmak üzere pek çok özellik eklenecek. Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn ile paylaşım seçeneği sunan RSS okuyucu, iletilerinizi dört farklı formatta gösterebiliyor. Ayrıca içerikleri etiketleyerek kişisel arşivler de oluşturabiliyorsunuz. Uzun lafın kısası, AOL Reader mevcut eksiklerini bir an evvel tamamlarsa, pastadan pay kapabilecek potansiyele sahip.

FEEDLY

Google Reader'dan ayrılanların ilk tercihi Feedly. Sitenin ve ücretsiz iOS, Android uygulamalarının performansı tatmin edici seviyede. Yani çok sayıda feed'iniz olsa da, fazla takılma yaşamadan gezinti yapabiliyorsunuz. İçerikleri dört farklı görünümde inceleyebileceğiniz Feedly; Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest, Pocket, Instapaper ve Evernote gibi belli başlı tüm platformlarla içerik paylaşım imkanı sunuyor. Feedly'nin Chrome, Firefox ve Safari eklentilerinin bulunduğunu da ekleyelim. Tabii Reader'dan aktarılan hesap sayısı epey fazla olduğundan, bazı özellikleriyle Reader'dan bile daha iyi hizmet sunan Feedly'nin önümüzdeki günlerde aynı performansı sergileyip sergileyemeyeceği şüpheli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral öldü, yaşasın yeni kral!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN