Ebeveynin sosyal medyayla imtihanı

Gençler ebeveynlerinin Facebook'a girmesinden neden hoşlanmıyor? Cevaplar, anne babalar için hazırladığımız sosyal medya rehberinde

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Ey ana babalar, sosyal medya elbet biz gençlerin olduğu kadar sizindir de! Lakin unutmayın ki ergen kalbi hassastır. Buluttan nem kapılan o yaşta, Facebook ve Twitter'ın yazılı olmayan kurallarına aykırı davranışlar sergilerseniz, evlatlarınızın canı sıkılabilir. Hatta söz konusu sitelerden sırf sizin hatalarınız yüzünden kaçmaya bile kalkabilirler. Tabii sorunu söylemişken, çözümü de anlatmak gerek. Şimdiden sürçülisan edersek affola diyelim ve aşağıdaki maddeleri uygularsanız çocuklarınızla gül gibi geçineceğinizi müjdeleyelim.
Öncelikle sakin olun ve elinizi o Caps Lock tuşundan çekin! Zira küçük harflerin egemenliğindeki sosyal medya dünyasına büyük harflerle girdiğinizde, züccaciye dükkanına giren fil misali ortalığı dağıtıyorsunuz.

ÖZEL MESAJ ÖZEL KALMALI
Ergen kısmı 'evcil' görünmekten hoşlanmaz. Arkadaşları arasında 'asi genç' imajı yaratmışken, ana kuzusu olduğunun anlaşılmasına yüreği dayanmaz. Bu yüzden fotoğraflarının altına "Yavrum ne güzel çıkmışın,", "Görmeyeli maaşallah aslan gibi delikanlı olmuşsun," gibi yorumlar yazmayın, çocuğu utandırmayın.
Özel mesaj/açık mesaj ayrımına dikkat edin. Misal telefonla ulaşamadığınız evladınıza sosyal medyadan mesaj atmaya karar verdiyseniz, "Oğlum gelirken iki kilo soğanla bir pide al," tipi isteklerinizi herkesin görebileceği şekilde değil de özel mesajla gönderdiğinize emin olun.
Ebeveynin yeri ayrı, arkadaşınki ayrı... Evladınız Facebook'ta veya Twitter'da arkadaşlarıyla konuşurken asla araya girmeyin! Siz gençken arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizde, babanız sürekli lafa karışsa hoşlanır mıydınız?
Çocuğunuz size profilinin tümünü açmıyorsa, onun tüm fotoğraf ve iletilerini göremiyorsanuz sinirlenmeyin. Unutmayın ki, o da bir birey ve bazı paylaşımlarını yalnızca arkadaşlarıyla yapmak isteyebilir. İçiniz rahat etmiyorsa ona neden böyle yaptığını sorun. Ancak sakın ola "Bana profilini aç," diye tutturmayın.

GÖRÜNTÜLÜ CHAT İÇİN ESTETİK YAPTIRIR MISINIZ?
Konu estetik tutkusu olunca, talepler ilginç noktalara varabiliyor sevgili okurlar. Örneğin ABD'de bazı kadınların rahatça topuklu ayakkabı giymek için küçük parmaklarını aldırdıklarından daha önce bahsetmiştim. Yine ABD'li bir estetik cerrah, Robert Sigal, son dönemde kendisine başvuran çok sayıda kişinin görüntülü chat yaparken kötü göründüklerini ve bu yüzden bıçak altına yatmak istediklerini söylüyor. Görüntülü chat sırasında, telefonun tutulduğu açı nedeniyle yüzdeki sarkmaların daha belirgin hale geldiğini belirten Sigal'a göre, alın ve gıdı bölgesindeki minik operasyonlarla daha çekici bir görüntü sağlanabiliyor. Haliyle bana da Sigal'a ve hastalarına akıl fikir dilemek düşüyor...

DİJİTAL OYUNCULARA SPORCU VİZESİ

Cirosu 70 milyar dolara yaklaşan dijital oyun sektörünün yıldızları artık tıpkı futbolcular gibi yüz binlerce dolarlık kontratlara imza atıyor ve dijital oyunların Olimpiyatlar'a dahil edilmesini istiyor. Bu istekleri yakında kabul edilirse şaşırmayın. Zira ABD, League of Legends adlı oyunun turnuvası için ülkeye giden dijital oyunculara, tıpkı Olimpiyatlar'a katılan atletlerde olduğu gibi sporcu vizesi verdi. Oyun dünyası için büyük bir gelişme...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebeveynin sosyal medyayla imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN