Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkese keyifli doğumlar...

Doğum deyince İstanbul'da ilk akla gelen hastane olan Zeynep Kamil'de beş haftalık Gebelik Okulu eğitimine katılanlar, Keyifli Doğum Odası'nda, eşi de yanındayken 'keyifle' doğum yapabiliyor. Üstelik eğitim de oda da ücretsiz...

Bir kadının hayattaki en büyük korkularından biri doğumdur. Oysa "Doğum o kadar doğal ve insan fizyolojisine o kadar uygun bir olay ki, her 10 kadından dokuzu yanında kimse olmak kendi kendine doğum yapabilir" diyor ebe Özlem Karabulut. Özlem Ebe, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tam beş yıldır, Sağlık Bakanlığı'nın Gebelik Okulu olarak adlandırılan hamile eğitimlerini veriyor. Bu eğitimler, üçüncü ayını doldurmuş ve arayıp kayıt yaptıran her gebeye ücretsiz olarak veriliyor. Eşler de katılabiliyor. Özlem Ebe haftada bir gün üç saat çiftlerle, hastanedeki eğitim odasında buluşuyor. İlk ders; gebelik, bakım, beslenme ve egzersizler. İkinci hafta doğum ve nefes çalışmaları yapılıyor. Üçüncü hafta anne sütü ve emzirme teknikleri üzerine maketlerle uygulamalı bir ders yapılıyor. Dördüncü haftada bebek bakımı, banyosu, giydirmesi gibi konular var. Son ders ise lohusalık ve aile planlaması. Gebe artık yaşayacağı her şeyi biliyor ve kendine güvenli hale geliyor. Eşi de başından beri yanında olduğu için kadına doğum sırasında en yüksek düzeyde destek olabiliyor. Özlem Karabulut, "Bu eğitimi alıp doğumunu eşiyle birlikte gerçekleştiren çiftler arasında yeniden aşk geliştiğini bile gördüm" diyor. Hastanede şu an sadece bir tane olan ancak sayısının artırılması hedeflenen 'keyifli doğum odası', gebenin eşiyle birlikte girebileceği, içinde istediği CD'yi getirip müzik dinleyebileceği bir müzik setinin, televizyonun, mor renkli rahat koltukların, kendi tuvaletinin ve bir kuvözün olduğu, hamile kadının sancı çekerken kendini rahat hissedebileceği ve gerekli mahremiyetin sağlanabildiği çok güzel bir oda. Bebek doğduktan sonra anneden alınıp başka bir yere götürülmüyor. Orada temizliği yapılıp hemen annenin kucağına geri veriliyor. Bu odada doğum yapmanın tek şartı ise beş haftalık Gebelik Okulu'nu bitirip sertifika almak. Bu sertifikayı alan kadınlara pembe bir bileklik veriliyor. Doğum vakti gelip çattığında hastaneye gelen gebenin yatışı yapılıyor. Ve o sırada oda boş ise ve durumu herhangi bir risk teşkil etmiyorsa gebe, doktorunun da onayıyla bu odada keyifle doğumunu gerçekleştiriyor. Eğer normal doğumda bir komplikasyon olup ameliyathaneye sevk gerekirse diye, keyifli doğum odasını ameliyathaneye çok yakın bir yere yapmışlar. Gebelik Okulu'na katılmak için (0216) 391 06 80 (1585) numaralı telefona ön kayıt yaptırmak yeterli.

Bütün korkumu yendim
Tiyatrocu Derya Keykubat Yenigün, deneyimli kadrosuna güvendiği için Zeynep Kamil'de doğum yapmayı tercih etmiş ve doktor kontrolleri sırasında Gebelik Okulu'ndan haberdar olup beş haftalık eğitimini tamamlamış. Şimdi doğum zamanının gelmesini bekliyor ve vakit geldiğinde keyifli doğum odasının boş olmasını umut ediyor! "Bu eğitim size ne kazandırdı?" diye sorunca şunları söylüyor: "Doğuma dair korkularım vardı. Ama burada tam olarak nasıl olacağını öğrendim ve bu bana çok iyi geldi. Bire bir bilgi aldım ve doğumdan korkacak bir şey yokmuş, onu gördüm. Şimdi, doğumu tek başıma bile yapabilirim diye düşünüyorum. Bu eğitimi herkes almalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkese keyifli doğumlar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN