Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şey bu kliple başladı

Michael Jackson'ın Thriller şarkısına yönetmen John Landis tarafından çekilen klip tam 30 yıl önce bugün yayınlanmıştı televizyonlarda. Etkisi hâlâ devam ediyor

Cazcı Kardeşler/ Blues Brother'ın efsane yönetmeni John Landis'i gecenin saat 02.00'sinde uyandıran telefon Michael Jackson'dan geldi. ABD ile İngiltere arasındaki saat farkını hesaplayamayan telefondaki sesin Landis'e bir teklifi vardı. Jackson, Landis'in Kurt Adam Londra'da/An American Werewolf in London filmini izlemiş ve çok etkilenmişti. Bir yıldan kısa bir süre önce yayınladığı ve büyük ses getiren Thriller albümüyle aynı adı taşıyan şarkıya bir klip çekmek istiyordu. Yönetmen adayı da Landis'ti. Landis teklifi kabul etti ama bir şartı vardı: Bu bir kısa film olmalıydı!

ÇEKİMLERİ DE OLAY OLDU
İşte video klip anlayışını sonsuza kadar değiştiren Thriller'ın öyküsü böyle başladı. Klibin çekimleri bile olay oldu. Çekimler Ekim 1983'te başladı. Sete gelenler arasında Marlon Brando, Rock Hudson, Jackie Kennedy Onasis vardı. Çekimler tamamlandıktan, 13 dakikalık klip hazırlandıktan sonra 14 Kasım 1983'te özel bir gösterim yapıldı. Ve yine Prince, Eddie Murphy, Diana Ross gibi ünlüler bu partide boy gösterdi. Yönetmen Landis, eserinin Oscar'a aday olabilmesi için bir hafta gösterimde kalması gerektiğini biliyordu. Klip, 21 Kasım'da Los Angeles'ta, tek bir salonda gösterime sokuldu ve ilk kez izleyiciyle buluştu. 2 Aralık'ta -tam 30 yıl önce bugün- ise MTV klibi yayınlamaya başladı. Aradan geçen 30 yıla rağmen Thriller'ın etkisi hiç azalmadı. Jackson ile klipteki 'yaratıklar'ın dansları, klipte Jackson'ın sevgilisini canlandıran Ola Ray'in performansı o kadar benimsendi ki, klibin ve tabii ki şarkının popüler kültür üzerine etkisi günümüzde bile hâlâ devam ediyor. 2007'de Filipinli mahkumların hapishanelerinin avlusunda çektikleri video hâlâ hafızalarımızda taze. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanlar yılda bir kez toplanıp Thriller'ı canlandırıyorlar birkaç senedir. Tabii Thriller'ın tüm bu etkisinin müzik piyasasına özellikle de kliplere etki etmesi kaçınılmazdı. 'Thriller etkisi' o zamanlar henüz iki yıllık bir kanal olan MTV'nin yelkenlerine rüzgar oldu! Şu an içinde yaşadığımız 'popüler kültür' çağının temelleri atıldı ardından. Tina Turner'ın Private Dancer ve Whitney Houston'ın I Wanna Dance with Somebody şarkılarına klipler çeken İngiliz yönetmen Brian Grant'e göre de her şey Thriller ile başlamıştı. "İlk başta klipler 'merdiven altı' üretimi gibiydi" diyordu Grant: "ABD'liler işin içine girince her şey değişti. Klipler para basan koskoca bir endüstriye dönüştü."

BU SIRADA TÜRKİYE'DE...
Tam da Thriller'ın ortalığı kasıp kavurduğu bu yıllarda Türkiye'de bambaşka bir akım vardı. Sürekli arabesk filmler çekiliyordu... Arabeskçiler beyazperdede boy gösterdi 'klip tadında'ki filmleriyle. Jackson'ın kısa metraj Thriller'ı karşısında bu 'filmler' hiç bir anlam ifade etmiyordu. Michael Jackson'ın Thriller'ı müzik piyasasına etkisi bir yana farklı şekillerde de tarihe geçti. İzleyiciyle buluştuktan bir yıl sonra 1984'te People's Choice Ödülleri'nde en iyi video klip seçildi. 2009'da ise ABD Ulusal Film Arşivi'ne seçilen ilk video klip oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey bu kliple başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN